NextCell medverkar i JETROs Japan Entry Acceleration Program

2026-02-17

NextCell Pharma AB (“NextCell” eller “Bolaget”) meddelar att bolaget deltar i Japan Entry Acceleration Program (“JEAP”) inom regenerativ medicin, ett internationellt acceleratorprogram initierat och finansierat av JETRO. NextCell kommunicerar sitt deltagande i samband med bolagets närvaro i Tokyo, där programaktiviteter och affärsmöten nu genomförs på plats tillsammans med japanska industriella, regulatoriska och finansiella aktörer.

Urvalsprocessen till JEAP är global och starkt selektiv. NextCell har valts ut i konkurrens med bolag från ledande life science-marknader i Nordamerika och Europa och är ett av få europeiska bolag som antagits inom regenerativ medicin. Urvalet baseras på vetenskaplig kvalitet, klinisk relevans och industriell attraktionskraft för den japanska marknaden.

Programmet syftar till att stödja internationella bolag i deras etablering och partnersökande i Japan. Det omfattar utbildnings- och workshop-sessioner om marknads- och regulatoriska förutsättningar, individuellt anpassat mentorskap samt aktiv matchmaking med japanska läkemedelsbolag, CDMO/CRO-aktörer och investerare. Initiativet avslutas med en Demo Day i Tokyo där deltagarna presenterar sina teknologier och strategier för industriella och finansiella aktörer. Deltagandet är kostnadsfritt och inkluderar täckning av resor och logi inom ramen för programmet.

NextCells medverkan ligger i linje med bolagets tidigare kommunicerade strategi att stegvis etablera regionala plattformar i Asien genom regulatoriskt mogna och internationellt erkända marknader. I januari 2026 offentliggjorde NextCell en strategisk uppdatering där Hongkong lyftes fram som en första port in mot Asien och den kinesiska marknaden. Parallellt stärker bolaget nu sin närvaro i Japan, en marknad med hög vetenskaplig standard, tydliga regulatoriska processer och ett välutvecklat ekosystem för avancerade terapier och cell- och genterapi.

Vårt deltagande i JEAP är ett konkret steg i genomförandet av NextCells Asienstrategi. Att vi nu är på plats i Japan möjliggör strukturerade dialoger med potentiella partners inom utveckling, tillverkning och kommersialisering av ProTrans”, säger Mathias Svahn, VD.

Om JETRO
Japan External Trade Organization (JETRO) är en statligt stödd organisation med uppdrag att främja handel och investeringar mellan Japan och omvärlden. JETRO driver ett antal internationella program för att stödja utländska bolag inom strategiska tillväxtområden, inklusive regenerativ medicin och avancerade terapier.

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, VD
Eric Gustafsson, Ekonomi- och finansdirektör
Tel: 08-735 5595
E-mail: info@nextcellpharma.com

Hemsidor:
NextCell Pharma AB: www.nextcellpharma.com
Cellaviva Sverige: www.cellaviva.se
Cellaviva Danmark: www.cellaviva.dk
QVance AB: www.qvance.se

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/15255207/
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Certified Adviser
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market.
RedEye Sweden AB är
Certified Adviser.
 

Om NextCell Pharma AB
NextCell Pharma är ett kliniskt fasbolag inom cellterapi som utvecklar ProTrans – en patenterad plattform baserad på allogena mesenkymala stromaceller (MSC) från navelsträngsvävnad. Med hjälp av en egenutvecklad urvalsalgoritm levererar ProTrans optimerade cellpreparat anpassade för specifika indikationer. Vid typ 1-diabetes har en enda infusion visat sig kunna bevara insulinproduktionen och bromsa sjukdomsförloppet i minst fem år. En fas III-studie planeras att inledas efter att en kommersiell partner har säkrats. ProTrans utvärderas även för andra autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar. NextCells dotterbolag inkluderar Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank, samt QVance – Nordens första specialiserade leverantör av kvalitetstjänster för utvecklare av avancerade terapier.

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2025-03-13
Resultat från åldersgruppen i barnstudien ProTrans-Young väntas i april
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") meddelar att den sista patienten i den äldre åldersgruppen (12–21 år) i den kliniska fas II-studien ProTrans-Young nu har genomfört sin 12-månadersuppföljning. De insamlade uppgifterna sammanställs för närvarande, och en administrativ delgruppsanalys planeras att presenteras i samband med IDF World Diabetes Congress den 7–10 april i Bangkok.
Läs merLäs mer
2025-02-19
Samtliga patienter med allvarlig lunginflammation orsakad av virus behandlade i Protrans V studien
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell”) meddelar idag att samtliga patienter i den kliniska studien ProTrans V, där ProTrans används för behandling av allvarlig lunginflammation orsakad av virus, har behandlats. Studien genomförs på Örebro Universitetssjukhus och omfattar totalt nio patienter, med tre patienter i varje dosgrupp.
Läs merLäs mer
2025-01-30
NextCell Pharma offentliggör Delårsrapport 1 för 2024/2025
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (NXTCL el. NextCell) publicerar sin delårsrapport 1 2024/2025 för perioden             1 september 2024 - 30 november 2024. Rapporten finns att ta del av på bolagets hemsida: https://www.nextcellpharma.com/investerare#finansiella-rapporter. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market med kortnamn "NXTCL". Belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år. 
Läs merLäs mer
2025-01-30
NextCell Pharma offentliggör Delårsrapport 1 för 2024/2025
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (NXTCL el. NextCell) publicerar sin delårsrapport 1 2024/2025 för perioden             1 september 2024 - 30 november 2024. Rapporten finns att ta del av på bolagets hemsida: https://www.nextcellpharma.com/investerare#finansiella-rapporter. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market med kortnamn "NXTCL". Belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år. 
Läs merLäs mer
2024-12-17
Långtidseffekt av upprepad ProTrans-behandling efter 6 år
Regulatorisk
NextCell Pharma AB rapporterar nya resultat från ProTrans-Repeat-studien, där patienter med typ 1-diabetes följts i 5 år efter att fått två doser av cellprodukten ProTrans vilket innebär totalt 6 år efter första dosen. Resultaten visar att två av tre patienter i högdosgruppen ökade sin insulinproduktion med 23 % respektive 34 %.
Läs merLäs mer
2024-12-05
NextCell Pharma byter Certified Adviser till Redeye AB
Regulatorisk
NextCell Pharma har ingått avtal med Redeye AB avseende tjänsten som Certified Adviser. Redeye AB tillträder som Certified Adviser den 1 januari 2025. 
Läs merLäs mer
2024-11-27
Kommuniké från årsstämma 2024 i NextCell Pharma AB (publ)
Regulatorisk
Idag, onsdagen den 27 november 2024, hölls årsstämma för NextCell Pharma AB ("NextCell" eller ”Bolaget”). Nedan följer en sammanfattning av de beslut som fattades vid årsstämman. Samtliga beslut fattades med erforderlig majoritet.
Läs merLäs mer
2024-11-26
Valberedningen i NextCell Pharma AB föreslår Eva Sjökvist Saers som ny styrelseledamot
Regulatorisk
Valberedningen i NextCell Pharma AB* har föreslagit Eva Sjökvist Saers som ny styrelseledamot inför den kommande bolagsstämman. Med sin omfattande erfarenhet och expertis inom farmaci, ledarskap och affärsutveckling bedöms Eva kunna tillföra betydande värde till bolagets strategiska och operativa arbete.
Läs merLäs mer