Eric Strati ansluter till NextCells Board of Advisors för att stödja den kommersiella strategin för ProTrans

2025-05-19

NextCell Pharma AB ("NextCell") har nöjet att meddela att Eric Strati, PharmD, MBA, har utsetts till ny medlem i bolagets expertpanel, Board of Advisors. Tillskottet markerar ett strategiskt steg när bolaget nu går från att vara forskningsfokuserat till att inleda en avgörande fas med målet att utlicensiera och kommersialisera sin ledande cellterapiprodukt, ProTrans, för behandling av typ 1-diabetes.

För att säkra en kommersiell partner och förbereda för avgörande kliniska prövningar anpassar NextCell sammansättningen av sin expertpanel för att bättre spegla bolagets förändrade strategiska fokus. I detta sammanhang tillför Dr. Strati ovärderlig kommersiell erfarenhet, särskilt inom området mesenkymala stromacellsterapier (MSC), som är grunden i ProTrans.

Dr. Strati är i dag VD för Gift of Life Biologics och har tidigare haft ledande befattningar på Takeda, Mesoblast och Novartis. Han har varit direkt involverad i utvecklingen och den kommersiella lanseringen av två godkända MSC-baserade terapier – Alofisel och Ryoncil – vilket ger honom djup insikt i regulatoriska processer, marknadstillträde och kommersialiseringsstrategier som krävs för att föra avancerade terapier till patienter. Hans tillskott till expertpanelen stärker NextCells kompetens avsevärt i det fortsatta arbetet mot nästa tillväxtfas.

– Vi är mycket stolta över att välkomna Eric till vår Board of Advisors, säger Mathias Svahn, VD för NextCell Pharma. Hans erfarenhet av att ta cell- och genterapier till marknaden och hans strategiska syn på partnerskap och kommersialisering kommer att vara avgörande när vi för ProTrans närmare patienterna.

Professor Per-Ola Carlsson fortsätter att spela en central roll i expertpanelen, inte minst i sin egenskap som huvudprövare för samtliga kliniska studier med ProTrans: ProTrans-1, ProTrans-2, ProTrans-Repeat och ProTrans-Young. Hans vetenskapliga och kliniska ledarskap är fortsatt centralt för programmets framgång.

NextCells ledande läkemedelskandidat, ProTrans, är en allogen MSC-terapi under utveckling för behandling av typ 1-diabetes. Produkten har i kliniska studier visat långvarig effekt efter en enda infusion, med kliniska data som påvisar bevarad egen insulinproduktion, förbättrat BMI och stabiliserat blodtryck.

I början av april 2025 slutfördes den första åldersgruppsanalysen av ProTrans-Young-studien – omfattande 30 patienter i åldern 12–21 år – och visar en positiv trend för bevarad insulinproduktion. Det uppmuntrande resultatet stärker vår tro på ProTrans potential och banar väg för nästa viktiga milstolpar. Den yngre gruppen (30 patienter i åldern 7–11 år) rekryteras för närvarande, och den primära effektanalysen av hela studien förväntas under andra halvåret 2026.

Bolaget förväntar sig att kommande studiedata kommer att ligga till grund för design av avgörande fas III-studier och stärka de pågående affärsutvecklingsinsatserna för ProTrans inom typ 1-diabetes.

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, CEO
Patrik Fagerholm, CFO
Tel: 08-735 55 95
E-mail: info@nextcellpharma.com
Hemsida: www.nextcellpharma.com

Linkedin: https://www.linkedin.com/NextCell-Pharma
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma


För ytterligare information om Cellaviva, vänligen kontakta
Sofie Falk Jansson, , CEO Cellaviva AB
Tel: 08-735 20 10
E-mail: info@cellaviva.se
Hemsida: www.cellaviva.se 

Facebook: https://www.facebook.com/cellavivasverige
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Certified Adviser
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market.
RedEye AB är
Certified Adviser.
 

Om NextCell Pharma AB
NextCell Pharma är ett kliniskt fasbolag inom cellterapi som utvecklar ProTrans – en patenterad plattform baserad på allogena mesenkymala stromaceller (MSC) från navelsträngsvävnad. Med hjälp av en egenutvecklad urvalsalgoritm levererar ProTrans optimerade cellpreparat anpassade för specifika indikationer. Vid typ 1-diabetes har en enda infusion visat sig kunna bevara insulinproduktionen och bromsa sjukdomsförloppet i minst fem år. En fas III-studie planeras att inledas efter att en kommersiell partner har säkrats. ProTrans utvärderas även för andra autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar. NextCells dotterbolag inkluderar Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank, samt QVance – Nordens första specialiserade leverantör av kvalitetstjänster för utvecklare av avancerade terapier.

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2026-05-28
Delårsrapport första kvartalet 2026
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (“NextCell” eller “Bolaget”) publicerar sin delårsrapport för det första kvartalet 2026. Rapporten finns att ta del av på bolagets hemsida: www.nextcellpharma.com. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market med kortnamn "NXTCL". Belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år. Notera att Bolagets räkenskapsår sedan 2025 motsvarar kalenderårets uppbyggnad.
Läs merLäs mer
2026-05-27
NextCell Pharma AB (publ) årsstämma 2026
Regulatorisk
Onsdagen den 27 maj 2026, hölls årsstämma i NextCell Pharma AB (publ), org.nr 556965-8361, (”NextCell” eller ”Bolaget”). Nedan följer en sammanfattning av de beslut som fattades vid årsstämman. Samtliga beslut fattades med erforderlig majoritet. För mer detaljerad information om innehållet i besluten hänvisas till kallelsen till årsstämman samt fullständiga förslag till beslut, som tidigare har publicerats och finns tillgängliga på Bolagets hemsida, www.nextcellpharma.com.
Läs merLäs mer
2026-05-06
NextCell och FUJIFILM Biosciences lanserar ny produkt för forskningsändamål
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") meddelar idag att bolaget, tillsammans med FUJIFILM Biosciences, lanserar sin första kommersiella produkt för forskningsändamål: NextCell-Cord RUO.
Läs merLäs mer
2026-05-04
NextCell Pharma publicerar Årsredovisning 2024/2025
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (“NextCell” eller “Bolaget”) publicerar sin Årsredovisning för det förlängda räkenskapsåret 1 september 2024 - 31 december 2025. Årsredovisningen finns att ta del av som bilaga till detta pressmeddelande eller på bolagets hemsida: www.nextcellpharma.com. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market med kortnamn "NXTCL".
Läs merLäs mer
2026-05-04
NextCell Pharma publicerar Årsredovisning 2024/2025
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (“NextCell” eller “Bolaget”) publicerar sin Årsredovisning för det förlängda räkenskapsåret 1 september 2024 - 31 december 2025. Årsredovisningen finns att ta del av som bilaga till detta pressmeddelande eller på bolagets hemsida: www.nextcellpharma.com. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market med kortnamn "NXTCL".
Läs merLäs mer
2026-04-27
KALLELSE TILL ÅRSSTÄMMA I NEXTCELL PHARMA AB (PUBL)
Regulatorisk
Aktieägarna i NextCell Pharma AB (publ), org.nr 556965-8361, ("Bolaget") kallas härmed till årsstämma onsdagen den 27 maj 2026 klockan 10:00 i Novum-huset, våning 6 (hiss E), Hälsovägen 7, Huddinge. Inregistrering till stämman påbörjas klockan 09:45.
Läs merLäs mer
2026-03-13
ProTrans fas II-studie vid covid-19 accepterad för publicering i Cytotherapy
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (“NextCell” eller “Bolaget”) meddelar att fas II-studien som utvärderar ProTrans® (allogena mesenkymala stromaceller från navelsträngens Wharton’s Jelly) för respiratoriska komplikationer vid covid-19 har accepterats för publicering i Cytotherapy (https://www.isct-cytotherapy.org/article/S1465-3249(26)00736-X/abstract), den officiella vetenskapliga tidskriften för branschorganisationen International Society for Cell & Gene Therapy (ISCT).
Läs merLäs mer
2026-03-03
NextCell Pharma publicerar historiska jämförelsekvartal
Regulatorisk
På den extra bolagsstämman i NextCell Pharma AB (publ) (“NextCell” eller “Bolaget”) den 21 augusti 2025 beslutades det att bolaget skulle byta räkenskapsår från brutet räkenskapsår september–augusti till kalenderår januari–december. Bolagets första hela räkenskapsår som följer kalenderåret blir 2026. För att underlätta historiska jämförelser och skapa transparens inför framtida rapporter som kommer följa kalenderårets uppbyggnad publicerar bolaget idag räkenskaper för de fem närmast föregående jämförelsekvartalen.
Läs merLäs mer