NextCell i svensk life science-delegation till Hongkong

2025-12-09

NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") deltar i den svenska life science-delegationen till Hongkong den 10–12 december 2025, arrangerad av Hong Kong Chamber of Commerce in Sweden och Hong Kong Biotechnology Organisation (HKBIO). Delegationen samlar ledande svenska bolag för att fördjupa samarbeten inom forskning, klinisk utveckling, industriell produktion och investeringar i Hongkong och Greater Bay Area (GBA).

Hongkong positionerar sig snabbt som en internationell hubb för regulatoriska genombrott, kliniska studier och kapitalmarknader, samtidigt som regionen fungerar som en strategisk och praktiskt fungerande accesspunkt till Kina och GBA - ett område med 87 miljoner invånare och ett av världens snabbast växande life science-ekosystem.

”Hongkong är en mycket intressant brygga in i Kina, både regulatoriskt och kommersiellt. NextCell undersöker aktivt möjligheten att etablera närvaro i regionen för att skapa en framtida väg till klinisk utveckling och partnerskap på den kinesiska marknaden,” säger Mathias Svahn, VD för NextCell Pharma.

Delegationen inkluderar möten med Hongkongs innovations- och industriministerium (ITIB), Invest Hong Kong, Hong Kong Science & Technology Parks (HKSTP) samt Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX), med fokus på regulatoriska möjligheter, kliniska samarbeten och investerarrelationer.

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, VD
Tel: 08-735 5595
E-mail: info@nextcellpharma.com

Hemsidor:
NextCell Pharma AB: www.nextcellpharma.com
Cellaviva Sverige: www.cellaviva.se
Cellaviva Danmark: www.cellaviva.dk
QVance AB: www.qvance.se

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/15255207/
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Certified Adviser
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market.
RedEye AB är
Certified Adviser.
 

Om NextCell Pharma AB
NextCell Pharma är ett kliniskt fasbolag inom cellterapi som utvecklar ProTrans – en patenterad plattform baserad på allogena mesenkymala stromaceller (MSC) från navelsträngsvävnad. Med hjälp av en egenutvecklad urvalsalgoritm levererar ProTrans optimerade cellpreparat anpassade för specifika indikationer. Vid typ 1-diabetes har en enda infusion visat sig kunna bevara insulinproduktionen och bromsa sjukdomsförloppet i minst fem år. En fas III-studie planeras att inledas efter att en kommersiell partner har säkrats. ProTrans utvärderas även för andra autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar. NextCells dotterbolag inkluderar Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank, samt QVance – Nordens första specialiserade leverantör av kvalitetstjänster för utvecklare av avancerade terapier.

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2022-06-08
Första delen av barndiabetesstudien med NextCells ProTrans är färdigbehandlad
Regulatorisk
Cellterapibolaget NextCell Pharma AB (”NextCell”) meddelar idag att samtliga sex barn i den första delen av studien nu har behandlats med ProTrans. Patienterna kommer att följas under sommaren varefter säkerheten av behandlingen kommer att utvärderas av en oberoende säkerhetskommitté.
Läs merLäs mer
2022-05-31
Europeiska Patentverket ämnar bevilja Patent för Selektionsalgoritmen
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar i dag att det Europeiska Patentverket (EPO) har utfärdat ett förhandsbesked om beviljande av patentet med titeln ”Allogeneic Composition” (publikationsnummer EP3752598). Patentet beskriver metoden att tillverka läkemedelskandidaten ProTrans oc
Läs merLäs mer
2022-05-24
NextCell inbjudna att tala på Advance Therapies Congress i London
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell") presenterar det pågående kliniska prövningsprogrammet med läkemedelskandidaten ProTrans för ledande cellterapi vid Advanced Therapies Congress i London den 24-25 maj. Presentationen kommer att hållas av NextCells vd, Dr. Mathias Svahn på onsdag.
Läs merLäs mer
2022-04-28
NextCell Pharma offentliggör Delårsrapport 2 för 2021/2022
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (NXTCL el. NextCell) publicerar idag Delårsrapport 2 för perioden 1 september 2021 - 28 februari 2022. Rapporten finns att ta del av på bolagets hemsida: https://www.nextcellpharma.com/investerare#finansiella-rapporter. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growt
Läs merLäs mer
2022-04-26
NextCell deltar på konferens för världsledande cellterapier
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") deltar i International Society for Cell and Gene Therapy 2022 i San Francisco, 4-7 maj. Bolaget representeras av Mathias Svahn, VD som är ledamot i ”the Business Development and Finance Committee”. Dr Svahn kommer att delta i workshops, rundabordsdis
Läs merLäs mer
2022-04-07
Första åldersgruppen behandlad i pediatrisk diabetesstudie med ProTrans
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell”) meddelar idag att samtliga tre barn i åldersgruppen 12-18 år har behandlats med ProTrans. Professor Per-Ola Carlsson och studieteamet går nu vidare med yngre patienter, tre barn i åldersgruppen 7-11 år.
Läs merLäs mer
2022-04-01
Cellaviva leverar stamceller för behandling av allvarlig blodsjukdom
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller”Bolaget”) meddelar att stamcellsbanken Cellaviva har lämnat ut stamceller frånnavelsträngsblod till Rigshospitalet, Danmarks främsta sjukhus. Ett syskon tillbarnet vars navelsträngsblod sparats i Cellavivas biobank, lider av enallvarlig blodsjukdom som ska behandlas med stamceller vid Hematologiavdelningenpå Rigshospitalet.
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller ”Bolaget”) meddelar att stamcellsbanken Cellaviva har lämnat ut stamceller från navelsträngsblod till Rigshospitalet, Danmarks främsta sjukhus.
Läs merLäs mer
2022-02-22
Den kanadensiska prövningen för ProTrans i COVID-19 utökas till en multicenterstudie
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell") meddelar att den kliniska prövningen ProTrans19+CA utökats till att omfatta ytterligare ett sjukhus: Jewish General Hospital i Montreal, Kanada.   Sjukhuset är ett av de största i Kanada och är affilierat med sponsorn, Research Institute of McGill University Health Center. Antalet inkluderade patienter har ökat på grund av omikronvarianten, en uppgång som vi förväntar oss kommer att öka ytterligare när studien utökas till två sjukhus, Royal Victoria och Jewish General Hospital. Coronapandemin har förändrats med tiden och omikron har visat sig vara mer smittsam
NextCell Pharma AB ("NextCell") meddelar att den kliniska prövningen ProTrans19+CA utökats till att omfatta ytterligare ett sjukhus: Jewish General Hospital i Montreal, Kanada.   Sjukhuset är ett av de största i Kanada och är affilierat med sponsorn, Research Institute of McGill University Health...
Läs merLäs mer