Uppdatering av NextCells kliniska prövningar med ProTrans

2024-01-24

NextCell Pharma bedriver ett flertal kliniska prövningar med ProTrans. Den nu största pågående studien ProTrans Young, som omfattar 66 patienter, utvecklas väl. Samtliga 30 patienter i den äldre åldersgruppen har rekryterats och ska behandlas med ProTrans. I långtidsuppföljningsstudierna Protrans-Obs och ProTrans-Repeat har nu de första diabetespatienterna fullföljt studien efter fem års uppföljning.

ProTrans Young – fullrekryterad äldre åldersgrupp

Studien startade 2021 och är en prövarinitierad klinisk studie som leds av Uppsala universitet tillsammans med Linköpings universitet och Lunds universitet. Målet med denna fas 1/2-studie är att utvärdera ProTrans för behandling av pediatriska patienter med nyligen diagnosticerad typ 1-diabetes.

Studiens första del var en öppen fas-1 säkerhetsstudie med 6 barn (ålder 7-18) som nyligen fått sin diagnos. Studien utvecklades väl och säkerhetskommittén rekommenderade därför att fortsätta med fas 2 av studien, som pågår sedan slutet av 2022. Studien är randomiserad, placebokontrollerad och dubbelblindad med 30 patienter i åldrarna 12 – 21 år och 30 patienter i åldrarna 7 – 11 år. Samtliga patienter i den äldre åldersgruppen har nu rekryterats och den sista patienten i denna åldersgrupp beräknas ha fått behandling under februari månad i år. Efter ytterligare säkerhetskontroll sker rekrytering av 30 patienter i åldersgrupp 7–11. Den delen av studien beräknas påbörjas i augusti.

ProTrans-Obs – patienter utvärderas inom kort

ProTrans-Obs är långtidsuppföljning av 11 patienter som tidigare deltagit i ProTrans-2. Inom kort har de första diabetespatienterna fullföjt studien efter att ha observerats under fem år. Under sommaren har alla patienter genomfört studien som sedan kan utvärderas.

Av de patienter som fullföljde ProTrans-2, accepterade 6 ProTrans behandlade och 5 placebo behandlade patienter, att efter avslutad studie delta i uppföljningsstudien ProTrans-Obs. I studien mäts patienternas kroppsegna insulinproduktion halvårsvis och en uppföljning efter tre år har genomförts. Resultatet från denna interimsanalys visar på statistiskt signifikant behandlingseffekt av kroppsegen insulinproduktion vid samtliga analyserade tidpunkter upp till tre år (p<0,05) jämfört med placebogruppen.

ProTrans-Repeat – patienter utvärderas inom kort

ProTrans-Repeat, som startade i maj 2019, är en öppen uppföljningsstudie där de patienter som deltog i ProTrans-1 bjöds in att delta i en andra studie. Syftet är att verifiera om en andra behandling kan förlänga eller bibehålla en eventuell effekt av ProTrans över en längre tidsperiod, med bevarad säkerhet. Även i denna studie lämnar de första patienterna studien och samtliga har lämnat under vintern.

ProTrans19+SE – första patienten i högdosgruppen behandlad

I december 2023 fick den sjunde patienten med allvarlig virus-orsakad lunginflammation behandling med ProTrans. Det var även den första patienten i högdosgruppen.

ProTrans är en immunmodulerande cellterapi som för närvarande utvärderas för behandling av patienter med typ 1-diabetes. Mekanismen för immunmodulering förväntas dock vara tillämplig vid andra autoimmuna och inflammatoriska tillstånd. När COVID-19 patienter försämras är det vanligen p.g.a. att immunsystemet blir hyperaktivt och attackerar organ, inklusive lungorna. I denna öppna fas Ib-studie kommer totalt tre grupper om vardera tre patienter, att behandlas med olika doser av ProTrans. Idag har 7 av 9 patienter genomgått behandling och endast 2 patienter i högdosgruppen återstår.

I början av 2023 godkände Läkemedelsverket utökade studien. Initialt behandlades patienter med allvarlig lunginflammation orsakad av SARS-CoV-2 (COVID-19) infektion, men nu omfattas även patienter med samma symptom orsakad av influensa A, respiratoriskt syncytial (RS) och humant metapneumo (HMP) -virus. Behandlingen riktar sig till patienter som är inlagda på sjukhus och som löper stor risk att behöva läggas i respirator. ProTrans ges intravenöst för att dämpa hyperinflammationen i lungorna. Målet med behandlingen är att förkorta sjukhusvistelsen och tiden för rehabilitering samt rädda liv.

ProTrans19+CA – avslutad i förtid

Studien godkändes i februari 2021. McGill University i Montreal, Kanada, sponsrar fas 2 prövning för behandling av patienter med svår lunginflammation orsakad av COVID-19. Målet med studien var att inkludera 48 patienter som randomiserades till ProTrans (24 patienter) eller placebo (24 patienter). Studien avslutades av McGill efter att 19 patienter behandlats pga att sjukdomsförloppet förändrades under studiens gång efter att vaccinprogrammet lanserades då det saknades patientunderlag.

ProTrans-1 – avslutad fas 1 studie

Startade i januari 2018 och avslutades 2019. En öppen doseskalerings fas-1 studie med 9 patienter med typ 1-diabetes. ProTrans säkerhet och påverkan på patientens egen insulinproduktion utvärderades genom att mäta insulinproduktionen före och ett år efter behandling. Studien visade på a) god säkerhet och på b) dosberoende effekt avseende bevarande av kroppsegen insulinproduktion ett år efter behandling.

ProTrans-2 - avslutad fas 2 studie

Startade 2019 och avslutades 2020. En randomiserad, dubbelblindad och placebokontrollerad fas 2-studie med huvudsyfte att utvärdera effektiviteten. Studien omfattade femton nyligen diagnostiserade patienter med typ 1-diabetes. Resultaten visade att patienter som behandlades med ProTrans bibehöll 90% av sin vid behandlingstillfället kroppsegna insulinproduktion ett år efter behandlingen, jämfört med 53% i placebogruppen. Data från denna studie har publicerats i Diabetologia, den officiella tidskriften för European Association for the Study of Diabetes (Carlsson et al. 2023 Aug;66(8):1431-1441).

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, CEO
Patrik Fagerholm, CFO
Tel: 08-735 55 95
E-mail: info@nextcellpharma.com
Hemsida: www.nextcellpharma.com

Linkedin: https://www.linkedin.com/NextCell-Pharma
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma


För ytterligare information om Cellaviva, vänligen kontakta
Sofie Falk Jansson, Head of Cellaviva
Tel: 08-735 20 10
E-mail: info@cellaviva.se
Hemsida: www.cellaviva.se 

Facebook: https://www.facebook.com/cellavivasverige
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Certified Adviser
FNCA Sweden AB är utsedd Certified Adviser.

Om NextCell Pharma AB

NextCell är ett cellterapibolag som befinner sig i fas 2-studier med läkemedelskandidaten ProTrans för behandling av typ 1-diabetes. Fokus är att erhålla marknadsgodkännande av ProTrans via en fas 3-studie. Förutom typ 1-diabetes utvärderas ProTrans i två kliniska prövningar för COVID-19, i Örebro och i Montreal, Kanada. Bolaget är i färd med att etablera en egen GMP-anläggning för produktion av ProTrans. Vidare äger NextCell 8,5% i FamicordTX, ett CAR-T-start-up inom onkologi, och 100% i Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank som är licensierad av Folkhälsomyndigheten (IVO) för att bevara och lagra stamceller från navelsträngsblod och navelsträngsvävnad för familjebruk.

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2018-07-03
NextCell ansöker om metodpatent för prediktion
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") har lämnat in ytterligare en patentansökan. Denna gång gällande en metod för att förutse om en specifik patient är mottaglig för behandling med läkemedelskandidaten ProTrans. NXTCL har sedan början av 2017 parallellt med den kliniska prövningen av ProTrans, för behandling av diabetes, genomfört prekliniska experiment. Syftet är att på förhand undersöka om ProTrans ger effekt på en specifik patient. Patentansökan beskriver hur man med ett enkelt blodprov utvinner och renar fram patientens immunceller. Därefter stimuleras och aktiveras
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") har lämnat in ytterligare en patentansökan. Denna gång gällande en metod för att förutse om en specifik patient är mottaglig för behandling med läkemedelskandidaten ProTrans. NXTCL har sedan början av 2017 parallellt med den kliniska prövningen av Pro...
Läs merLäs mer
2018-06-29
Säkerhetskommitté godkänner studiebehandling med högdos av ProTrans
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") meddelar idag att säkerhetskommittén (Data and Safety Monitoring Board) för den kliniska studien med ProTrans rekommenderar att huvudprövaren professor Per-Ola Carlsson och NXTCL går vidare med behandling av tre patienter i högdoskohorten. Behandling av samtliga tre patienter i medeldoskhorten med ProTrans har bedömts som säker vid en-månadsuppföljningen. NXTCL kan nu rekrytera patienter till den sista doskohorten, högdoskohorten. Rekrytering av sista doskohorten är planerad att vara en månad längre än övriga doskohorter pga semestertider.
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") meddelar idag att säkerhetskommittén (Data and Safety Monitoring Board) för den kliniska studien med ProTrans rekommenderar att huvudprövaren professor Per-Ola Carlsson och NXTCL går vidare med behandling av tre patienter i högdoskohorten. Behandling ...
Läs merLäs mer
2018-06-28
Förlängt tillstånd att bedriva vävnadsinrättning från IVO
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") inspekterades den 7 maj 2018 av Inspektionen för Vård och Omsorg (IVO) som är tillsynsmyndighet för vävnadsinrättningar. NXTCL har idag mottagit inspektionsrapporten som ger tillstånd att fortsätta verksamheten utan att några förändringar behöver genomföras. NXTCL innehar tillstånd att bedriva vävnadsinrättning sedan 2014-11-19. Tillståndet omprövas vart annat år i samband med inspektion. Verksamheten inspekterades 2016-01-20 och nu senast 2018-05-07, åter med positivt utfall. Vävnadsinrättning är en inrättning där fysisk eller juridisk person
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") inspekterades den 7 maj 2018 av Inspektionen för Vård och Omsorg (IVO) som är tillsynsmyndighet för vävnadsinrättningar. NXTCL har idag mottagit inspektionsrapporten som ger tillstånd att fortsätta verksamheten utan att några förändringar behöver geno...
Läs merLäs mer
2018-05-18
Sex patienter nu behandlade med NextCells ProTrans stamceller
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") meddelar att samtliga tre patienter i medeldoskohorten har behandlats med Protrans i den pågående kliniska fas I/II prövningen. Därmed har 6 patienter med typ 1 diabetes behandlats i låg- och medeldoskohorten. Studien som utförs med NXTCLs läkemedelskandidat ProTrans är uppdelad i två delar där första delen är en doseskalering med 3+3+3 patienter som behandlas med; låg, medel och hög dos av Protrans. Nu är alltså samtliga patienter i lågdoskohorten och medeldoskohorten behandlade. Efter att patienterna i medeldoskohorten varit på 1-
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") meddelar att samtliga tre patienter i medeldoskohorten har behandlats med Protrans i den pågående kliniska fas I/II prövningen. Därmed har 6 patienter med typ 1 diabetes behandlats i låg- och medeldoskohorten. Studien som utförs med NXTCLs läkemedelsk...
Läs merLäs mer
2018-04-30
NextCell publicerar idag sin halvårsrapport
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NEXTCL", "NextCell") släpper idag sin halvårsrapport (1 september 2017 - 28 februari 2018) Med ”NextCell” eller ”Bolaget” avses NextCell Pharma AB med organisationsnummer 556965-8361. Belopp inom parentes i rapporten avser motsvarande period föregående år. Notera att Bolagets räkenskapsår är 1 september – 31 augusti. Första halvåret (2017-09-01 till 2018-02-28)  · Nettoomsättningen uppgick till 391 204 (120 592) SEK. · Resultatet efter finansiella poster uppgick till -7 524 256 (-4 863 506) SEK. · Kassa och bank uppgick till 9 444 381 (4 124 396) SEK
NextCell Pharma AB ("NEXTCL", "NextCell") släpper idag sin halvårsrapport (1 september 2017 - 28 februari 2018) Med ”NextCell” eller ”Bolaget” avses NextCell Pharma AB med organisationsnummer 556965-8361. Belopp inom parentes i rapporten avser motsvarande period föregående år. Notera att Bolagets...
Läs merLäs mer
2018-04-27
NextCell ingår Memorandum of Agreement med China General Consulting & Investment Co., Ltd.
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell") meddelar idag att bolaget har ingått ett Memorandum of Agreement med China General Consulting & Investment Co., Ltd. (”CGCI”). Syftet med avtalet är att skapa underlag för framtida samarbete. Avtalet specificerar att parterna ska prioriteravarandra när det kommer till Kina-associerade stamcellsaktiviteter, är i övrigt utan krav eller förpliktelser och påverkar inte NextCell finansiellt. NextCell har utvecklat en patentansökt selektionsalgoritm för att säkerställa urval och produktion av potenta mesenkymala stamceller i stora volymer för både forskning och
NextCell Pharma AB ("NextCell") meddelar idag att bolaget har ingått ett Memorandum of Agreement med China General Consulting & Investment Co., Ltd. (”CGCI”). Syftet med avtalet är att skapa underlag för framtida samarbete. Avtalet specificerar att parterna ska prioriteravarandra när det kommer t...
Läs merLäs mer
2018-03-27
Säkerhetskommitte godkänner studiebehandling med medelhögdos av ProTrans
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") meddelar idag att säkerhetskommitten (Data and Safety Monitoring Board) för den kliniska studien med ProTrans godkänner att  huvudprövaren professor Per-Ola Carlsson och NXTCL  går vidare med behandling av 3 patienter i den medelhöga doskohorten. Säkerhetskommitten består av; ordförande Ulf Smith MD, PhD, professor och forskningschef vid Lundberglaboratoriet för diabetesforskning, Sahlgrenska Akademin och Sahlgrenska Universitetssjukhuset, Göteborg; Anders Fasth MD, PhD, professor i Pediatrisk Immunologi, Sahlgrenska akademin och överläkare vid
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") meddelar idag att säkerhetskommitten (Data and Safety Monitoring Board) för den kliniska studien med ProTrans godkänner att  huvudprövaren professor Per-Ola Carlsson och NXTCL  går vidare med behandling av 3 patienter i den medelhöga doskohorten. Säke...
Läs merLäs mer
2018-03-14
En uppdatering om NextCell Pharma och Nordic Tech House
Regulatorisk
NextCell Pharmas (NXTCL) styrelse beslutade 2018-03-13 att uttnyttja årsstämmans bemyndigande att genomföra en riktad emission till Nordic Tech House.  NextCell har identifierat Nordic Tech House som en strategisk partner vilket motiverar avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. NextCell Pharma köper tjänster av Nordic Tech House för att öka exponeringen av NextCell Pharma och Cellaviva, informera om stamcellssparande samt att optimera det digitala budskapet under 2 år. Nordic Tech House betalas med aktier i NextCell Pharma AB genom en riktad emisson. Värdet på tjänsterna är 1 995 000
NextCell Pharmas (NXTCL) styrelse beslutade 2018-03-13 att uttnyttja årsstämmans bemyndigande att genomföra en riktad emission till Nordic Tech House.  NextCell har identifierat Nordic Tech House som en strategisk partner vilket motiverar avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. NextCell Pharm...
Läs merLäs mer