Uppdatering av NextCells kliniska prövningar med ProTrans

2024-01-24

NextCell Pharma bedriver ett flertal kliniska prövningar med ProTrans. Den nu största pågående studien ProTrans Young, som omfattar 66 patienter, utvecklas väl. Samtliga 30 patienter i den äldre åldersgruppen har rekryterats och ska behandlas med ProTrans. I långtidsuppföljningsstudierna Protrans-Obs och ProTrans-Repeat har nu de första diabetespatienterna fullföljt studien efter fem års uppföljning.

ProTrans Young – fullrekryterad äldre åldersgrupp

Studien startade 2021 och är en prövarinitierad klinisk studie som leds av Uppsala universitet tillsammans med Linköpings universitet och Lunds universitet. Målet med denna fas 1/2-studie är att utvärdera ProTrans för behandling av pediatriska patienter med nyligen diagnosticerad typ 1-diabetes.

Studiens första del var en öppen fas-1 säkerhetsstudie med 6 barn (ålder 7-18) som nyligen fått sin diagnos. Studien utvecklades väl och säkerhetskommittén rekommenderade därför att fortsätta med fas 2 av studien, som pågår sedan slutet av 2022. Studien är randomiserad, placebokontrollerad och dubbelblindad med 30 patienter i åldrarna 12 – 21 år och 30 patienter i åldrarna 7 – 11 år. Samtliga patienter i den äldre åldersgruppen har nu rekryterats och den sista patienten i denna åldersgrupp beräknas ha fått behandling under februari månad i år. Efter ytterligare säkerhetskontroll sker rekrytering av 30 patienter i åldersgrupp 7–11. Den delen av studien beräknas påbörjas i augusti.

ProTrans-Obs – patienter utvärderas inom kort

ProTrans-Obs är långtidsuppföljning av 11 patienter som tidigare deltagit i ProTrans-2. Inom kort har de första diabetespatienterna fullföjt studien efter att ha observerats under fem år. Under sommaren har alla patienter genomfört studien som sedan kan utvärderas.

Av de patienter som fullföljde ProTrans-2, accepterade 6 ProTrans behandlade och 5 placebo behandlade patienter, att efter avslutad studie delta i uppföljningsstudien ProTrans-Obs. I studien mäts patienternas kroppsegna insulinproduktion halvårsvis och en uppföljning efter tre år har genomförts. Resultatet från denna interimsanalys visar på statistiskt signifikant behandlingseffekt av kroppsegen insulinproduktion vid samtliga analyserade tidpunkter upp till tre år (p<0,05) jämfört med placebogruppen.

ProTrans-Repeat – patienter utvärderas inom kort

ProTrans-Repeat, som startade i maj 2019, är en öppen uppföljningsstudie där de patienter som deltog i ProTrans-1 bjöds in att delta i en andra studie. Syftet är att verifiera om en andra behandling kan förlänga eller bibehålla en eventuell effekt av ProTrans över en längre tidsperiod, med bevarad säkerhet. Även i denna studie lämnar de första patienterna studien och samtliga har lämnat under vintern.

ProTrans19+SE – första patienten i högdosgruppen behandlad

I december 2023 fick den sjunde patienten med allvarlig virus-orsakad lunginflammation behandling med ProTrans. Det var även den första patienten i högdosgruppen.

ProTrans är en immunmodulerande cellterapi som för närvarande utvärderas för behandling av patienter med typ 1-diabetes. Mekanismen för immunmodulering förväntas dock vara tillämplig vid andra autoimmuna och inflammatoriska tillstånd. När COVID-19 patienter försämras är det vanligen p.g.a. att immunsystemet blir hyperaktivt och attackerar organ, inklusive lungorna. I denna öppna fas Ib-studie kommer totalt tre grupper om vardera tre patienter, att behandlas med olika doser av ProTrans. Idag har 7 av 9 patienter genomgått behandling och endast 2 patienter i högdosgruppen återstår.

I början av 2023 godkände Läkemedelsverket utökade studien. Initialt behandlades patienter med allvarlig lunginflammation orsakad av SARS-CoV-2 (COVID-19) infektion, men nu omfattas även patienter med samma symptom orsakad av influensa A, respiratoriskt syncytial (RS) och humant metapneumo (HMP) -virus. Behandlingen riktar sig till patienter som är inlagda på sjukhus och som löper stor risk att behöva läggas i respirator. ProTrans ges intravenöst för att dämpa hyperinflammationen i lungorna. Målet med behandlingen är att förkorta sjukhusvistelsen och tiden för rehabilitering samt rädda liv.

ProTrans19+CA – avslutad i förtid

Studien godkändes i februari 2021. McGill University i Montreal, Kanada, sponsrar fas 2 prövning för behandling av patienter med svår lunginflammation orsakad av COVID-19. Målet med studien var att inkludera 48 patienter som randomiserades till ProTrans (24 patienter) eller placebo (24 patienter). Studien avslutades av McGill efter att 19 patienter behandlats pga att sjukdomsförloppet förändrades under studiens gång efter att vaccinprogrammet lanserades då det saknades patientunderlag.

ProTrans-1 – avslutad fas 1 studie

Startade i januari 2018 och avslutades 2019. En öppen doseskalerings fas-1 studie med 9 patienter med typ 1-diabetes. ProTrans säkerhet och påverkan på patientens egen insulinproduktion utvärderades genom att mäta insulinproduktionen före och ett år efter behandling. Studien visade på a) god säkerhet och på b) dosberoende effekt avseende bevarande av kroppsegen insulinproduktion ett år efter behandling.

ProTrans-2 - avslutad fas 2 studie

Startade 2019 och avslutades 2020. En randomiserad, dubbelblindad och placebokontrollerad fas 2-studie med huvudsyfte att utvärdera effektiviteten. Studien omfattade femton nyligen diagnostiserade patienter med typ 1-diabetes. Resultaten visade att patienter som behandlades med ProTrans bibehöll 90% av sin vid behandlingstillfället kroppsegna insulinproduktion ett år efter behandlingen, jämfört med 53% i placebogruppen. Data från denna studie har publicerats i Diabetologia, den officiella tidskriften för European Association for the Study of Diabetes (Carlsson et al. 2023 Aug;66(8):1431-1441).

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, CEO
Patrik Fagerholm, CFO
Tel: 08-735 55 95
E-mail: info@nextcellpharma.com
Hemsida: www.nextcellpharma.com

Linkedin: https://www.linkedin.com/NextCell-Pharma
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma


För ytterligare information om Cellaviva, vänligen kontakta
Sofie Falk Jansson, Head of Cellaviva
Tel: 08-735 20 10
E-mail: info@cellaviva.se
Hemsida: www.cellaviva.se 

Facebook: https://www.facebook.com/cellavivasverige
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Certified Adviser
FNCA Sweden AB är utsedd Certified Adviser.

Om NextCell Pharma AB

NextCell är ett cellterapibolag som befinner sig i fas 2-studier med läkemedelskandidaten ProTrans för behandling av typ 1-diabetes. Fokus är att erhålla marknadsgodkännande av ProTrans via en fas 3-studie. Förutom typ 1-diabetes utvärderas ProTrans i två kliniska prövningar för COVID-19, i Örebro och i Montreal, Kanada. Bolaget är i färd med att etablera en egen GMP-anläggning för produktion av ProTrans. Vidare äger NextCell 8,5% i FamicordTX, ett CAR-T-start-up inom onkologi, och 100% i Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank som är licensierad av Folkhälsomyndigheten (IVO) för att bevara och lagra stamceller från navelsträngsblod och navelsträngsvävnad för familjebruk.

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2025-06-13
Alla patienter har behandlats i ProTrans-Young-studien
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") meddelar idag att samtliga patienter i den pågående kliniska studien ProTrans-Young nu har behandlats. En milstolpe som markerar att doseringen är avslutad i bolagets hittills största kliniska studie. ProTrans-Young utvärderar säkerhet och effekt av bolagets ledande cellterapikandidat, ProTrans, för behandling av barn och ungdomar med nyligen diagnostiserad typ 1-diabetes.
Läs merLäs mer
2025-06-02
NextCell Pharma offentliggör utfall av nyttjande av TO2 och beslutar om riktade nyemissioner till garanter
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET "VIKTIG INFORMATION" I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. NextCell Pharma AB (“NextCell” eller “Bolaget”) meddelar idag utfallet från nyttjandet av teckningsoptioner av serie TO2 (”Teckningsoptionerna”), vilka emitterades i samband med Bolagets företrädesemission av units under det andra kvartalet 2024. Totalt nyttjades 24 945 532 Teckningsoptioner, motsvarande cirka 64,4 procent av de utestående Teckningsoptionerna, för teckning av 24 945 532 aktier till en teckningskurs om 1,00 SEK per aktie. Därmed har garantiåtaganden om 11 614 000 aktier, motsvarande cirka 11,6 MSEK, tagits i anspråk. Styrelsen för Bolaget har därför beslutat om en riktad nyemission av 11 614 000 aktier (den “Riktade Emissionen”) till de investerare som lämnat garantiåtaganden. Genom nyttjandet av Teckningsoptionerna och den Riktade Emissionen tillförs Bolaget totalt cirka 36,6 MSEK före avdrag för emissionskostnader. Vidare har styrelsen beslutat om en kvittningsemission av 1 742 100 aktier till garanterna för betalning av garantiersättningen.
Läs merLäs mer
2025-05-28
NextCell Pharma erhåller ytterligare avsiktsförklaringar avseende nyttjande av TO2
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET "VIKTIG INFORMATION" I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar idag att Bolaget har erhållit ytterligare icke-bindande avsiktsförklaringar avseende nyttjande av teckningsoptioner av serie TO2 (“Teckningsoptioner”). De nya avsiktsförklaringarna uppgår till cirka 5,5 MSEK, motsvarande cirka 14,1 procent av det totala antalet utestående Teckningsoptioner. Sammantaget har Bolaget därmed erhållit avsiktsförklaringar, teckningsförbindelser och garantiåtaganden motsvarande cirka 24,0 MSEK, vilket motsvarar cirka 61,9 procent av den totala emissionsvolymen.
Läs merLäs mer
2025-05-28
Angela Vollstedt ansluter till NextCells Board of Advisors – stärker strategi för tillverkning och licensiering
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") har nöjet att meddela att Dr. Angela Vollstedt, PhD, MBA, har utsetts till ny medlem i bolagets expertpanel. Rekryteringen är en del av NextCells strategiska förflyttning mot fas III-utveckling och partnerskap för den ledande läkemedelskandidaten ProTrans, avsedd för behandling av typ 1-diabetes. Dr. Vollstedt är idag globalt ansvarig för cell- och genterapier på Novartis, där hon leder tvärfunktionella team inom utveckling, uppskalning och kommersialisering av avancerade terapier.
Läs merLäs mer
2025-05-26
NextCell beviljas amerikanskt patent för MSC-prediktionsalgoritm
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") meddelar att det amerikanska patentverket (USPTO) har beviljat ett patent med titeln "MSC Prediction Algorithm". Patentet skyddar NextCells innovativa metod för att förutsäga effekten av behandling med mesenkymala stromaceller (MSC) hos enskilda patienter samt för att ta fram individanpassade behandlingsalternativ baserat på denna prediktion.
Läs merLäs mer
2025-05-23
NextCell Pharma erhåller avsiktsförklaringar, teckningsförbindelser och toppgarantier avseende nyttjande av TO2
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET "VIKTIG INFORMATION" I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") emitterade inom ramen för en företrädesemission av units under det andra kvartalet 2024 totalt 38 711 804 teckningsoptioner av serie TO2 ("Teckningsoptioner"). Nyttjandeperioden för Teckningsoptionerna pågår till och med den 30 maj 2025. En (1) Teckningsoption berättigar innehavaren till teckning av en (1) ny aktie i Bolaget till en teckningskurs om 1,00 SEK per aktie. NextCell meddelar idag att Bolaget har erhållit avsiktsförklaringar från samtliga av Bolagets ledande befattningshavare och styrelseledamöter som innehar Teckningsoptioner, samt teckningsförbindelser från ett urval av befintliga Teckningsoptionsinnehavare avseende utnyttjande av innehavda Teckningsoptioner, uppgående till totalt cirka 6,9 MSEK, motsvarande cirka 17,8 procent av det totala antalet utestående Teckningsoptioner. Därtill har Bolaget erhållit toppgarantier från ett urval av befintliga Teckningsoptionsinnehavare och aktieägare samt externa investerare motsvarande ytterligare cirka 30 procent av emissionsvolymen. Sammantaget innebär toppgarantierna, tillsammans med erhållna avsiktsförklaringar och teckningsförbindelser, att Bolaget som lägst kommer att erhålla en likvid om totalt cirka 18,5 MSEK, motsvarande cirka 47,8 procent av den totala emissionsvolymen.
Läs merLäs mer
2025-05-20
NextCell meddelar strategiskt samarbete med Fujifilm Irvine Scientific
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (“NextCell” eller “Bolaget”) har ingått ett strategiskt samarbete med Fujifilm Irvine Scientific Inc. för att sammanföra deras kärnkompetenser inom mesenkymala stromaceller (MSC) och råmaterial för life science. Målet med samarbetet är ett helhetserbjudande till forskare, biotech och läkemedelsbolag inom cellterapiområdet – standardiserade MSC-produkter, optimerade cellodling och lösningar för kryopreservation.
Läs merLäs mer
2025-05-19
Eric Strati ansluter till NextCells Board of Advisors för att stödja den kommersiella strategin för ProTrans
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell") har nöjet att meddela att Eric Strati, PharmD, MBA, har utsetts till ny medlem i bolagets expertpanel, Board of Advisors. Tillskottet markerar ett strategiskt steg när bolaget nu går från att vara forskningsfokuserat till att inleda en avgörande fas med målet att utlicensiera och kommersialisera sin ledande cellterapiprodukt, ProTrans, för behandling av typ 1-diabetes.
Läs merLäs mer