Återpublicering av: NextCell tillkännager strategiskt samarbete med FUJIFILM Biosciences
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") har ingått ett strategiskt samarbete med FUJIFILM Biosciences Inc. för att sammanföra deras kärnkompetenser inom mesenkymala stromaceller (MSC) och råmaterial för life science-sektorn. Målet med samarbetet är att helhetserbjudande till forskare och utvecklare inom cellterapi – standardiserade MSC-produkter, optimerade cellodling och lösningar för kryopreservation.
Som en del av omprofileringen av Fujifilm Irvine Scientific till FUJIFILM Biosciences, återpublicerar vi pressmeddelandet som ursprungligen publicerades den 20 maj för att hålla våra intressenter informerade om uppdateringarna. Den uppdaterade versionen inkluderar Fujifilms nya namn och minor justeringar av innehållet, vilket återspeglar företagets utökade vision inom life science-sektorn. Detta samarbete markerar en viktig milstolpe för NextCell, och vi är glada att fortsätta vårt samarbete med FUJIFILM Biosciences, som är en erkänd global ledare inom life science-lösningar.
Denna återpublicering betonar även vårt gemensamma åtagande att påskynda utvecklingen av innovativa terapier genom förbättrat samarbete och strömlinjeformade arbetsflöden. Tillsammans erbjuder vi forskare och utvecklare tillförlitliga referensmaterial och lösningar för MSC-kultur och kryopreservationslösningar. Som alltid är vi engagerade i att hålla våra investerare och den bredare gemenskapen uppdaterade med de senaste utvecklingarna och säkerställa transparens när vi går framåt.
År 2024 utökade NextCell sin portfölj med att en MSC-produkt från navelsträng, avsedd för forskningsbruk, som tillverkas med företagets egen expertis för försäljning. Bolaget inleder nu ett samarbete med FUJIFILM Biosciences Inc. för att kombinera denna cellprodukt med de etablerade PRIME-XV MSC-media och kryopreservationsprodukter från FUJIFILM Biosciences.
“FUJIFILM Biosciences är glada över detta samarbete med NextCell Pharma AB och att tillhandahålla life science-lösningar som löser några av de utmaningar som många forskare och utvecklare står inför för att göra nya cellterapier mer tillgängliga för patienter,” kommenterade Yutaka Yamaguchi, Ordförande och Chief Executive Officer på FUJIFILM Biosciences. “Vi alla har en viktig roll att spela för att erbjuda snabbare, mer effektiva alternativ till de patienter som behöver det mest.”
FUJIFILM Biosciences är en global ledare inom utveckling av cellodlingslösningar för life science- och läkemedelsbranchen. Med över 50 års erfarenhet från branschen är FUJIFILM Biosciences kända för sin innovation och sitt engagemang för att främja områden som cell- och genterapi.
Det gemensamma erbjudandet förväntas ge forskare och branschaktörer:
- Standardiserat, högkvalitativt MSC-referensmaterial
- Optimerade cellodlingsmedia och kryopreservation av MSC-odling och lagring vid låg temperatur
- Ett tillförlitligt referenssystem för utveckling och validering av nya terapier
Samarbetet erbjuder en snabbare och mer tillförlitlig arbetsflödeslösning, i kombination med färdiga referensmaterial och validering, för att effektivisera avgörande steg i forsknings- och utvecklingsfasen. Målet är att minska hinder och påskynda skalning av MSC-expansion för terapeutisk utveckling.
“ Vi har ett nära samarbete för att utveckla vårt affärsförhållande och är stolta över att kunna tillkännage denna nya möjlighet för våra aktieägare,” sa Dr. Lindsay Davies, Chief Scientific Officer på NextCell Pharma AB.
Mathias Svahn, VD på NextCell, tillade: “Ett nytt och viktigt affärsområde för NextCell, och vi ser fram emot att samarbeta med FUJIFILM Biosciences, där vi kombinerar vår expertis för att bygga ett starkt samarbete för framtiden.”
NextCell Pharma AB
NextCell är ett cellterapiföretag i fas II-studier med läkemedelskandidaten ProTrans för behandling av typ 1-diabetes. Fokus ligger på att erhålla marknadsgodkännande för ProTrans genom en fas III-studie. Förutom typ 1-diabetes äger NextCell Cellaviva AB, Skandinaviens största privata stamcellbank, licensierad av den svenska hälsomyndigheten (IVO) för att bevara och lagra stamceller från navelsträngsblod och navelsträngsvävnad för familjebruk. NextCell äger också QVance som erbjuder kvalitetskontrollanalyser för utvecklare av avancerade terapier. Dessutom äger NextCell 8,5 % i FamicordTX, en CAR-T-startup inom onkologi.
FUJIFILM Biosciences
Med en grund i cellodling som går tillbaka till 1970 är FUJIFILM Biosciences en global fullspektrum-leverantör till life science-marknaden, som tillhandahåller produkter och tjänster som hjälper kunder att driva hälsoinitiativ framåt. Med en expanderande portfölj av applikationer som stöder livsvetenskaps- och upptäcktsforskning, cell- och genterapi, samt storskalig produktion av bioterapeutika och vacciner, är företaget betrott av forskare och tillverkare världen över. Under mer än 50 år har FUJIFILM Biosciences mission varit att ge alla som bidrar till att ta fram läkemedel och behandlingar i livet, oöverträffad kvalitet och lyhördhet i sina produkter och skräddarsydda lösningar, och ge kunderna de viktiga resurser som behövs för att berika människors liv genom innovativa och tillgängliga terapier. Företagets anläggningar följer både ISO- och FDA-regleringarna, med tillverkningsanläggningar som följer cGMP-riktlinjer i USA, Japan och Nederländerna, samt ett mediaoptimeringscenter i Kina. Alla anläggningar prioriterar strategier som följer FUJIFILM Sustainability Value Plan 2030 för hållbar tillväxt. FUJIFILM Biosciences är ett dotterbolag till FUJIFILM Holdings America Corporation, som rapporterar till FUJIFILM Holdings Corporation.
För mer information, vänligen besök: fujifilmbiosciences.fujifilm.com
För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, CEO
Patrik Fagerholm, CFO
Tel: 08-735 55 95
E-mail: info@nextcellpharma.com
Hemsida: www.nextcellpharma.com
Linkedin: https://www.linkedin.com/NextCell-Pharma
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma
För ytterligare information om Fujifilm Bioscienses , vänligen kontakta
Lori Serles
FUJIFILM Biosciences
Phone: (949) 261-7800
Email: lori.serles@fujifilm.com
För ytterligare information om Cellaviva, vänligen kontakta
Sofie Falk Jansson, , CEO Cellaviva AB
Tel: 08-735 20 10
E-mail: info@cellaviva.se
Hemsida: www.cellaviva.se
Facebook: https://www.facebook.com/cellavivasverige
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/
Certified Adviser
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market.
RedEye AB är Certified Adviser.
Om NextCell Pharma AB
NextCell Pharma är ett kliniskt fasbolag inom cellterapi som utvecklar ProTrans – en patenterad plattform baserad på allogena mesenkymala stromaceller (MSC) från navelsträngsvävnad. Med hjälp av en egenutvecklad urvalsalgoritm levererar ProTrans optimerade cellpreparat anpassade för specifika indikationer. Vid typ 1-diabetes har en enda infusion visat sig kunna bevara insulinproduktionen och bromsa sjukdomsförloppet i minst fem år. En fas III-studie planeras att inledas efter att en kommersiell partner har säkrats. ProTrans utvärderas även för andra autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar. NextCells dotterbolag inkluderar Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank, samt QVance – Nordens första specialiserade leverantör av kvalitetstjänster för utvecklare av avancerade terapier.