NextCell presenterar kvartalsrapport
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") bjuder in investerare, analytiker och media till en investerarpresentation i samband med publiceringen av bolagets andra delårsrapport för räkenskapsåret 2024/2025, torsdagen den 25 april 2025.
Vd Mathias Svahn kommer att presentera bolaget, delårsrapporten samt resultaten från den subgruppsanalys som publicerades den 7 april 2025. Dotterbolagen Cellaviva och QVance kommer även att presenteras, av respektive vd: Sofie Falk Jansson (Cellaviva) och Lindsay Davies (QVance). Både deltagare på plats och online kommer att ges möjlighet att ställa frågor. Presentationen kommer att finnas tillgänglig för att streamas i efterhand.
Tid: Fredag 25 april 2025, kl. 14:00
Plats: Redeye, Mäster Samuelsgatan 42, Stockholm
Anmälan (för deltagande på plats): Vänligen anmäl dig via e-post till events@redeye.se
Webbsändning (ingen föranmälan krävs): Följ denna länk:
https://www.redeye.se/events/1095576/business-update-nextcell-pharma
För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta:
Mathias Svahn, CEO
Patrik Fagerholm, CFO
Tel: 08-735 5595
E-mail: info@nextcellpharma.com
Hemsida: www.nextcellpharma.com
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/15255207/
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma
För ytterligare information om Cellaviva, vänligen kontakta:
Sofie Falk Jansson, vd
Tel: 08-735 2010
E-mail: info@cellaviva.se
Hemsida: www.cellaviva.se
Facebook: https://www.facebook.com/cellavivasverige
Twitter: https://www.instagram.com/cellaviva/
Certified Adviser
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market.
RedEye AB är Certified Adviser.
Om NextCell Pharma AB:
NextCell är ett cellterapibolag som befinner sig i fas 2-studier med läkemedelskandidaten ProTrans för behandling av typ 1-diabetes. Fokus är att erhålla marknadsgodkännande av ProTrans via en fas 3-studie. Nextcell äger dotterbolaget Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank som är licensierad av Folkhälsomyndigheten (IVO) för att bevara och lagra stamceller från navelsträngsblod och navelsträngsvävnad för familjebruk. NextCell äger även dotterbolaget QVance som kommer att erbjuda kvalitetskontrollanalys för utvecklare av avancerade terapier. Vidare äger NextCell 8,5% i FamicordTX, ett CAR-T-start-up inom onkologi.