NextCell inleder samarbete med OptiCell – stärker sin verksamhet inom cellhantering

2025-12-02

NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") har ingått ett samarbetsavtal med OptiCell Solutions AB ("OptiCell") avseende hantering, infrysning, förvaring och transport av cellprodukter som används för forskning och utveckling. Samarbetet innebär att NextCell kan dra ytterligare nytta av sin befintliga infrastruktur och expertis inom avancerad cellhantering, även utanför de egna kliniska projekten.

”Samarbetet med OptiCell passar perfekt in i vår dagliga verksamhet. Vi använder befintlig personal och utrustning inom NextCell och kommer även att köpa tjänster från våra dotterbolag QVance och Cellaviva,” säger Mathias Svahn, vd för NextCell Pharma AB.

Enligt avtalet ansvarar OptiCell för donator- och kundrelationer, inklusive planering och ledning av aferesverksamheten vid den egna kliniken i Huddinge (Novum Labs). NextCell ansvarar för cellhantering, infrysning, lagring och logistik.

Genom samarbetet tar NextCell ytterligare ett steg mot att etablera sig som en bredare aktör inom cellterapins värdekedja – från donator till färdig produkt. Intäkterna från uppdragsverksamheten utgör dessutom ett välkommet bidrag till det pågående utvecklingsarbetet av ProTrans™, bolagets ledande läkemedelskandidat för behandling av typ 1-diabetes.

”Samarbetet med NextCell Pharma gör det möjligt för oss att uppnå en mer avancerad cellhantering och öka flexibiliteten i leveransen av högkvalitativa cellprodukter för cell- och genterapier,” säger Jarmo Henriksson, vd för OptiCell Solutions AB.


Om OptiCell Solutions

OptiCell Solutions AB, grundat 2024, specialiserar sig på aferesinsamling för cell- och genterapi (CGT). Genom avancerad aferesteknik kan bolaget samla in stora mängder specifika donatorceller och därmed påskynda utvecklingen av nästa generations terapier. OptiCell erbjuder även terapeutisk aferes till hälso- och sjukvården. Bolaget är lokaliserat nära Karolinska Universitetssjukhuset i Huddinge och arbetar för att stärka tillgången till celler som är avgörande för banbrytande forskning och livräddande behandlingar. OptiCell har en stark etisk grund, hög teknisk kompetens och en ambition att bidra till utvecklingen av mer effektiva och patientcentrerade terapier.

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, VD
Tel: 08-735 5595
E-mail: info@nextcellpharma.com

Hemsidor:
NextCell Pharma AB: www.nextcellpharma.com
Cellaviva Sverige: www.cellaviva.se
Cellaviva Danmark: www.cellaviva.dk
QVance AB: www.qvance.se

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/15255207/
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Certified Adviser
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market.
RedEye AB är
Certified Adviser.
 

Om NextCell Pharma AB
NextCell Pharma är ett kliniskt fasbolag inom cellterapi som utvecklar ProTrans – en patenterad plattform baserad på allogena mesenkymala stromaceller (MSC) från navelsträngsvävnad. Med hjälp av en egenutvecklad urvalsalgoritm levererar ProTrans optimerade cellpreparat anpassade för specifika indikationer. Vid typ 1-diabetes har en enda infusion visat sig kunna bevara insulinproduktionen och bromsa sjukdomsförloppet i minst fem år. En fas III-studie planeras att inledas efter att en kommersiell partner har säkrats. ProTrans utvärderas även för andra autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar. NextCells dotterbolag inkluderar Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank, samt QVance – Nordens första specialiserade leverantör av kvalitetstjänster för utvecklare av avancerade terapier.

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2023-12-13
NextCell Pharma har sammanställt en Q&A
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") har sammanställt frågor från bolagets intressenter I en Q&A. Frågorna och svaren nås via länken nedan.
Läs merLäs mer
2023-11-30
Kommuniké från årsstämma 2023 i cellterapibolaget NextCell Pharma AB (publ)
Regulatorisk
Idag, torsdagen den 30 november 2023, hölls årsstämma för NextCell Pharma AB ("NextCell" eller ”Bolaget”). Nedan följer en sammanfattning av de beslut som fattades vid årsstämman. Samtliga beslut fattades med erforderlig majoritet.  
Läs merLäs mer
2023-11-09
Årsredovisning 2022-2023
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell”) publicerar idag sin Årsredovisning för perioden 1 september 2022 till 31 augusti 2023.  
Läs merLäs mer
2023-11-06
Upprepad behandling med ProTrans är immunologiskt säker
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") meddelar idag att flera behandlingar med ProTrans cellterapi inte inducerar donatorspecifika antikroppar hos patienter med typ 1-diabetes. En detaljerad analys av hur immunsystemet reagerar på infusion av ProTrans-celler visar att behandling kan ges till alla vuxna typ 1-diabetiker, oavsett redan existerande HLA-antikroppar.
Läs merLäs mer
2023-10-30
KALLELSE TILL ÅRSSTÄMMA I NEXTCELL PHARMA AB (PUBL)
Regulatorisk
Aktieägarna i NextCell Pharma AB (publ), org.nr 556965-8361 (“Bolaget”), kallas härmed till årsstämma torsdagen den 30 november kl. 10.00 i Novum-huset, våning 6 (hiss E), Hälsovägen 7, Huddinge.
Läs merLäs mer
2023-10-26
NextCell Pharma offentliggör Bokslutskommuniké 2022/2023
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (NXTCL el. NextCell) publicerar sin Bokslutskommuniké 2022/2023 för perioden 1 september 2022 - 31 augusti 2023. Rapporten finns att ta del av på bolagets hemsida: https://www.nextcellpharma.com/investerare#finansiella-rapporter. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market med kortnamn "NXTCL". Belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år. 
Läs merLäs mer
2023-10-10
NextCell tecknar avtal om ny vävnadsprodukt
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar att bolaget har tecknat avtal med det finska bioteknikbolaget Linio om att lagerföra och distribuera Tience® i Sverige. Värdet på avtalet för första året uppgår till cirka 400 000 kr i fast ersättning samt en rörlig ersättning per produkt levererad. Tience är en vävnadsprodukt som injiceras för att motverka ärrbildning och kan även användas för estetiska ändamål som hudföryngring och för att motverka rynkor. Produkten marknadsförs och säljs av Linio till kliniker och sjukhus. 
Läs merLäs mer
2023-09-05
NextCell Pharma presenterar på konferensen Advanced Therapies Europe
Regulatorisk
NextCell Pharma medverkar på Advanced Therapies Europe, en europeisk konferens i Portugal om avancerade cellterapier. NextCells CSO Dr. Lindsay Davies ska berätta om NextCells plattformsteknologi och den internationellt uppmärksammade forskningen som ligger till grund för att ta fram läkemedlet ProTrans mot typ 1-diabetes.
Läs merLäs mer