Kallelse till extra bolagsstämma i NextCell Pharma AB (publ)

2025-07-10

Aktieägarna i NextCell Pharma AB (publ), org.nr 556965-8361 (“Bolaget”), kallas härmed till extra bolagsstämma torsdagen den 21 augusti 2025 kl. 15.00 i Novum-huset, våning 6 (hiss E), Hälsovägen 7, Huddinge.

Rätt att delta och anmälan

För att få delta vid den extra bolagsstämman ska aktieägare vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken den 13 augusti 2025. Vidare ska aktieägare som önskar delta på stämman anmäla detta till bolaget senast den 15 augusti 2025. Anmälan om deltagande sker:

I anmälan bör uppges namn, person- eller organisationsnummer, postadress, telefonnummer, aktieinnehav och, i förekommande fall, uppgift om eventuella biträden vid stämman. Aktieägare eller dess ombud får medföra högst två biträden.

Förvaltarregistrerade aktier

För att ha rätt att delta vid stämman måste aktieägare som har låtit förvaltarregistrera sina aktier, förutom att anmäla sig till stämman, låta registrera aktierna i eget namn så att vederbörande är införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per avstämningsdagen den 13 augusti 2025. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistreringar som gjorts senast den andra bankdagen efter den 13 augusti 2025 beaktas vid framställningen av aktieboken.

Ombud och fullmaktsformulär

Om en aktieägare företräds genom ombud ska en skriftlig och daterad fullmakt undertecknad av aktieägaren utfärdas för ombudet. Fullmakten får inte vara utfärdad tidigare än ett år före dagen för stämman, om det inte i fullmakten anges en längre giltighetstid, dock längst fem år från utfärdandet. Fullmakten i original samt registreringsbevis och andra behörighetshandlingar utvisande behörig företrädare bör vara bolaget tillhanda på ovan angiven adress senast den 15 augusti 2025.

Fullmaktsformulär hålls tillgängligt hos bolaget och på bolagets webbplats, www.nextcellpharma.com, och sänds på begäran till aktieägare som uppger sin postadress.


Förslag till dagordning

  1. Stämmans öppnande.
  2. Val av ordförande vid stämman.
  3. Upprättande och godkännande av röstlängd.
  4. Godkännande av dagordningen.
  5. Val av en eller två justeringsmän.
  6. Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad.
  7. Beslut om omläggning av räkenskapsåret och därmed sammanhängande ändring av bolagsordningen.
  8. Beslut om arvode till styrelsens ledamöter.
  9. Stämmans avslutande.


Förslag till beslut

Valberedningens förslagspunkter
Punkt 2 – Val av ordförande vid stämman

Valberedningen föreslår att styrelsens ordförande, Hans-Peter Ekre, eller den som styrelsen utser vid hans förhinder, utses till ordförande vid stämman.

Punkt 7 – Beslut om omläggning av räkenskapsåret och därmed sammanhängande ändring av bolagsordningen
Styrelsen föreslår att stämman beslutar om omläggning av bolagets räkenskapsår, från brutet räkenskapsår (1 september–31 augusti) till kalenderår (1 januari–31 december) genom ändring av bolagsordningen enligt nedan. I anslutning därtill föreslår styrelsen att det innevarande räkenskapsåret förlängs till att omfatta perioden 1 september 2024–31 december 2025.

Nuvarande lydelse:
§11 Räkenskapsår
Bolagets räkenskapsår skall omfatta perioden 1 september–31 augusti.

Föreslagen lydelse:
§11 Räkenskapsår
Bolagets räkenskapsår skall omfatta perioden 1 januari–31 december.

Därutöver föreslås ändringar av redaktionell karaktär.

Den verkställande direktören, styrelsen eller den styrelsen utser bemyndigas att vidta de smärre justeringar av beslutet som kan visa sig erforderliga i samband med registrering av beslutet vid Bolagsverket.

Punkt 8 – Beslut om arvode till styrelsens ledamöter
 

Mot bakgrund av förslaget under punkt 7 om omläggning av bolagets räkenskapsår, från brutet räkenskapsår till kalenderår, och att bolagets innevarande räkenskapsår därmed förlängs fram till den 31 december 2025, föreslår valberedningen att arvodet till styrelsen justeras i förhållande till det beslut som fattades av årsstämman den 27 november 2024.

Valberedningen föreslår därför att arvode till styrelsens ledamöter ska utgå med 240 000 kronor till styrelsens ordförande och med 160 000 kronor vardera till styrelseledamöter som inte är anställda i bolaget.

Förslaget ska ersätta tidigare beslut från årsstämman den 27 november 2024 om ersättning till styrelsens ledamöter för tiden fram till slutet av nästa årsstämma. Förändringen innebär ingen ökning av arvodena beräknade månadsvis utan utgör endast en justering av arvodena utifrån det förlängda räkenskapsåret, som medför en förlängd mandatperiod.

Detta beslut är villkorat av att bolagsstämman antar styrelsens förslag om omläggning av räkenskapsår

Övrig INFORMATION

Majoritetskrav

Beslut enligt punkten 7 är giltigt endast om de biträtts av aktieägare representerande minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de på stämman företrädda aktierna.

Antalet aktier och röster i bolaget

Vid tidpunkten för denna kallelses utfärdande uppgår det totala antalet aktier och röster i bolaget till 111 392 959. Bolaget innehar inga egna aktier.

Aktieägares frågerätt

Styrelsen och verkställande direktören ska, om någon aktieägare begär det, och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för bolaget, vid stämman lämna upplysningar om förhållanden som inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen och bolagets förhållande till annat koncernbolag.

Tillgängliga handlingar

Fullständiga förslag till beslut kommer att finnas tillgängliga hos bolaget och på bolagets webbplats, www.nextcellpharma.com, under minst två veckor före dagen för stämman.
Kopior av ovannämnda handlingar sänds även till de aktieägare som begär det och uppger sin postadress.

Behandling av personuppgifter

För information om hur dina personuppgifter behandlas, se https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.

____________

Huddinge i juli 2025

NextCell Pharma AB (publ)

Styrelsen

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, VD
Patrik Fagerholm, Ekonomi- och finansdirektör
Tel: 08-735 5595
E-mail: info@nextcellpharma.com

Hemsidor:
NextCell Pharma AB: www.nextcellpharma.com
Cellaviva Sverige: www.cellaviva.se
Cellaviva Danmark: www.cellaviva.dk
QVance AB: www.qvance.se

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/15255207/
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Certified Adviser
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market.
RedEye AB är
Certified Adviser.
 

Om NextCell Pharma AB
NextCell Pharma är ett kliniskt fasbolag inom cellterapi som utvecklar ProTrans – en patenterad plattform baserad på allogena mesenkymala stromaceller (MSC) från navelsträngsvävnad. Med hjälp av en egenutvecklad urvalsalgoritm levererar ProTrans optimerade cellpreparat anpassade för specifika indikationer. Vid typ 1-diabetes har en enda infusion visat sig kunna bevara insulinproduktionen och bromsa sjukdomsförloppet i minst fem år. En fas III-studie planeras att inledas efter att en kommersiell partner har säkrats. ProTrans utvärderas även för andra autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar. NextCells dotterbolag inkluderar Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank, samt QVance – Nordens första specialiserade leverantör av kvalitetstjänster för utvecklare av avancerade terapier.

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2018-09-11
Rättelse avseende status i pågående studie
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) publicerar härmed en rättelse avseende tidigare pressmeddelande ”NextCell presenterar status i pågående studie vid Nordic Life Science Days”, vilket offentliggjordes 2018-09-11. I pressmeddelandet står att inga allvarliga biverkningar har registrerats för de tre patienterna i högdoskohorten. Rätt information ska vara de två patienterna som har behandlats i högdoskohorten. Den tredje patienten är som tidigare meddelat inplanerad att behandlas senare under innevarande vecka. Denna information är sådan information som NextCell Pharma AB är skyldigt
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) publicerar härmed en rättelse avseende tidigare pressmeddelande ”NextCell presenterar status i pågående studie vid Nordic Life Science Days”, vilket offentliggjordes 2018-09-11. I pressmeddelandet står att inga allvarliga biverkningar har registrerats...
Läs merLäs mer
2018-09-11
NextCell presenterar status i pågående studie vid Nordic Life Science Days
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) presenterar idag status för den pågående fas I/II-studien med ProTrans för behandling av typ-1 diabetes. Två av tre patienter i högdoskohorten har genomgått behandling och den tredje patienten är inplanerad senare i innestående vecka. NXTCLs kliniska prövning är uppdelad i två delar där den första delen är en doseskalering i tre steg med tre patienter i varje, totalt nio patienter. Studiens andra del är randomiserad, dubbel-blindad och placebokontrollerad, där tio patienter får ProTrans och fem patienter får placebo, totalt femton patienter. I
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) presenterar idag status för den pågående fas I/II-studien med ProTrans för behandling av typ-1 diabetes. Två av tre patienter i högdoskohorten har genomgått behandling och den tredje patienten är inplanerad senare i innestående vecka. NXTCLs kliniska ...
Läs merLäs mer
2018-09-11
Sista dag för handel med teckningsoptioner av serie TO 1
Regulatorisk
Idag, den 11 september 2018, är sista dag för handel med teckningsoptioner av serie TO 1, vilka emitterades i samband med stamcellsbolaget NextCell Pharma AB:s ("NXTCL") noteringsemission under våren 2017. Sista dag att teckna aktier med stöd av teckningsoptioner av serie TO 1 är den 13 september 2018. Notera att teckningsoptioner av serie TO 1 förfaller värdelösa om innehavaren ej aktivt tecknar aktier senast den 13 september 2018, alternativt säljer teckningsoptionerna senast den 11 september 2018. Anmälningssedel finns för nedladdning på NXTCL:s (www.nextcellpharma.com (http://file//
Idag, den 11 september 2018, är sista dag för handel med teckningsoptioner av serie TO 1, vilka emitterades i samband med stamcellsbolaget NextCell Pharma AB:s ("NXTCL") noteringsemission under våren 2017. Sista dag att teckna aktier med stöd av teckningsoptioner av serie TO 1 är den 13 september...
Läs merLäs mer
2018-09-05
Påminnelse om nyttjande av teckningsoptioner av serie TO 1
Regulatorisk
Nyttjandeperioden av de teckningsoptioner av serie TO 1 som emitterades i samband med stamcellsbolaget NextCell Pharma AB:s ("NXTCL") noteringsemission under våren 2017 pågår fram till och med den 13 september 2018. Sista dag för handel med teckningsoptioner av serie TO 1 är den 11 september 2018. Innehavare av teckningsoptioner av serie TO 1 äger rätt att för varje teckningsoption teckna en ny aktie i bolaget till en kurs om 5,00 SEK per aktie. Om samtliga teckningsoptioner av serie TO 1 nyttjas nyemitteras 2 860 940 aktier och NXTCL tillförs cirka 14,3 MSEK före emissionskostnader.
Nyttjandeperioden av de teckningsoptioner av serie TO 1 som emitterades i samband med stamcellsbolaget NextCell Pharma AB:s ("NXTCL") noteringsemission under våren 2017 pågår fram till och med den 13 september 2018. Sista dag för handel med teckningsoptioner av serie TO 1 är den 11 september 2018...
Läs merLäs mer
2018-09-04
Marknadsmeddelande 207/18 – Sista dag för handel med teckningsoption serie TO 1 i NextCell Pharma AB
Regulatorisk
Sista dag för handel med bolagets teckningsoption serie TO 1, NXTCL TO 1, är den 11 september 2018. Information om teckningsoptionen: Kortnamn: NXTCL TO 1  ISIN-kod: SE0009888795 Orderboks-ID: 40YH CFI: RMXXXX FISN: NEXTCELLPH/OPT RTS 20180913 Sista handelsdag: 11 september 2018 Stockholm den 4 september 2018 Spotlight Stock Market 08-511 68 000 info@spotlightstockmarket.com
Sista dag för handel med bolagets teckningsoption serie TO 1, NXTCL TO 1, är den 11 september 2018. Information om teckningsoptionen: Kortnamn: NXTCL TO 1  ISIN-kod: SE0009888795 Orderboks-ID: 40YH CFI: RMXXXX FISN: NEXTCELLPH/OPT RTS 20180913 Sista handelsdag: 11 september 2018 Stockholm den 4...
Läs merLäs mer
2018-08-28
Kommande evenemang och konferenser för NXTCL
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) meddelar idag att VD Mathias Svahn har inbjudits att föreläsa vid det årliga BiotechBuilders-evenemanget, som hålles idag, den 28 september 2018. Mathias Svahn kommer också att presentera på Nordic Life Science Days, som hålles den 10-12 september 2018. VD Mathias Svahn har inbjudits att föreläsa vid det årliga BiotechBuilders-evenemanget, vilket hålls idag, den 28 september 2018. Mathias Svahn kommer att presentera NXTCL och hur företaget har utvecklats över tiden. Titeln på presentationen är: "Turning opportunity into productivity, starting a
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) meddelar idag att VD Mathias Svahn har inbjudits att föreläsa vid det årliga BiotechBuilders-evenemanget, som hålles idag, den 28 september 2018. Mathias Svahn kommer också att presentera på Nordic Life Science Days, som hålles den 10-12 september 201...
Läs merLäs mer
2018-08-27
Summering av nyttjade teckningsoptioner av styrelseledamöter och ledande befattningshavare i NXTCL
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) meddelar idag att styrelseledamöterna Anders Essen-Möller, Edvard Smith, Hans-Peter Ekre, Niclas Löwgren, VD Mathias Svahn och CFO Leo Groenewegen nyttjat samtliga av sina respektive teckningsoptioner av serie TO 1. Totalt nyttjas 173 430 teckningsoptioner, vilket motsvarar totala investeringar om 867 150 SEK. Totalt motsvarar investeringarna från styrelse och ledning cirka 6 procent av de utestående teckningsoptionerna. Nedan presenteras respektive parts nyttjande av teckningsoptioner av serie TO 1: ·  Mathias Svahn, VD NXTCL, 39 200
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) meddelar idag att styrelseledamöterna Anders Essen-Möller, Edvard Smith, Hans-Peter Ekre, Niclas Löwgren, VD Mathias Svahn och CFO Leo Groenewegen nyttjat samtliga av sina respektive teckningsoptioner av serie TO 1. Totalt nyttjas 173 430 teckningsopt...
Läs merLäs mer
2018-08-23
NextCell Pharma AB:s största aktieägare Diamyd Medical AB nyttjar samtliga innehavda teckningsoptioner av serie TO1
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL” eller ”Bolaget”) meddelar idag att dess största aktieägare, Diamyd Medical AB (”Diamyd”), har meddelat att de kommer att nyttja samtliga av sina 296 800 teckningsoptioner av serie TO1. Nyttjandet kommer att ske under nyttjandeperioden, vilken löper under perioden 23 augusti – 13 september 2018. Nyttjandet innebär en investering om totalt 1 484 000 SEK, motsvarande cirka 10 procent av totalt utestående teckningsoptioner av serie TO1. Diabetesbolaget Diamyd är en av huvudägarna i Bolaget med en ägarandel om cirka 14 procent. Diamyd har utöver sitt
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL” eller ”Bolaget”) meddelar idag att dess största aktieägare, Diamyd Medical AB (”Diamyd”), har meddelat att de kommer att nyttja samtliga av sina 296 800 teckningsoptioner av serie TO1. Nyttjandet kommer att ske under nyttjandeperioden, vilken löper und...
Läs merLäs mer