Valberedningen i NextCell Pharma AB föreslår Eva Sjökvist Saers som ny styrelseledamot

2024-11-26

Valberedningen i NextCell Pharma AB* har föreslagit Eva Sjökvist Saers som ny styrelseledamot inför den kommande bolagsstämman. Med sin omfattande erfarenhet och expertis inom farmaci, ledarskap och affärsutveckling bedöms Eva kunna tillföra betydande värde till bolagets strategiska och operativa arbete.

Eva har över tre decennier av erfarenhet från ledande roller inom läkemedelsindustrin, inklusive som VD för APL (Apotek Produktion & Laboratorier AB) och i flera nyckelpositioner hos AstraZeneca. Hon har en gedigen bakgrund inom områden som affärsutveckling, innovation, hållbarhet och förändringsledning – kompetenser som är väl i linje med NextCell Pharmas framtida behov och ambitioner.

Utöver sin operativa erfarenhet har Eva en lång meritlista som styrelseledamot i flera framstående bolag inom life science-sektorn. Hennes erfarenhet av att arbeta med tillväxtstrategier och samarbeten gör henne till en stark kandidat för att bidra till NextCell Pharmas fortsatta utveckling och framgång.

Valberedningen föreslår således att att antalet styrelseledamöter (p.10) skall uppgå till fyra (4) personer utan suppleanter. Till ordinarie ledamöter (p.12) föreslås omval av Hans-Peter Ekre, Edvard Smith och Camilla Myhre Sandberg, samt nyval av Eva Sjökvist Saers. Vidare föreslås Hans-Peter Ekre omväljas till styrelseordförande.

* NextCell Pharma AB, "NextCell" eller "Bolaget", Nasdaq First North Growth Market: NXTCL

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, VD
Patrik Fagerholm, Ekonomi- och finansdirektör
Tel: 08-735 5595
E-mail: info@nextcellpharma.com

Hemsidor:
NextCell Pharma AB: www.nextcellpharma.com
Cellaviva Sverige: www.cellaviva.se
Cellaviva Danmark: www.cellaviva.dk

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/15255207/
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Certified Adviser
FNCA Sweden AB är utsedd Certified Adviser.

Om NextCell Pharma AB

NextCell är ett cellterapibolag som befinner sig i fas 2-studier med läkemedelskandidaten ProTrans för behandling av typ 1-diabetes. Fokus är att erhålla marknadsgodkännande av ProTrans via en fas 3-studie. Förutom typ 1-diabetes utvärderas ProTrans i två kliniska prövningar för lunginflammantion orsakad av virus, i Örebro och i Montreal, Kanada. Vidare äger NextCell 8,5% i FamicordTX, ett CAR-T-start-up inom onkologi, och 100% i Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank som är licensierad av Folkhälsomyndigheten (IVO) för att bevara och lagra stamceller från navelsträngsblod och navelsträngsvävnad för familjebruk. NextCell äger även dotterbolaget QVance som kommer att erbjuda kvalitetskontrollanalys för utvecklare av avancerade terapier.

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2022-10-20
ProTrans cellterapi ger långvarig terapeutisk effekt på typ-1 diabetes efter endast en behandling
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar idag att patienter som för 3 år sedan behandlats med en dos ProTrans i den placebo kontrollerade fas II studien ProTrans-2 har bibehållit signifikant högre kroppsegen insulinproduktion än patienter som fått placebo, (63% jämfört med 23%) . 3-å
Läs merLäs mer
2022-10-18
ProTrans cellterapi ger behandlingseffekt 3,5 år efter behandling
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar idag att patienter med typ-1 diabetes som genomgår två behandlingar med högdos av ProTrans cellterapi behåller signifikant högre kroppsegen insulinproduktion än patienter som behandlats med låg och medeldos.
Läs merLäs mer
2022-10-11
NextCell publicerar debattartikel med ISCT
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") publicerade förra veckan en debattartikel om partiklar i cell- och genterapiprodukter med International Society for Cell and Gene Therapy's Process Development, Manufacturing and Analytics Committee i tidskriften Cytotherapy.
Läs merLäs mer
2022-09-28
NextCell uppdaterar inför NLS-days
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) ger en statusuppdatering idag på Nordic Life Science days i Malmö. NLS days är Nordens största partnering event inom Life Science där NextCells vd Mathias Svahn kommer att delta i möten samt ge en presentation idag kl 14:12.
Läs merLäs mer
2022-08-25
ProTrans cellterapi kommer beviljas patentskydd i Japan
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar i dag att det Japans Patentverk (JPO) har utfärdat ett förhandsbesked om beviljande av patentet med titeln ”Allogeneic Composition” (publikationsnummer JP2020543858A). Patentet beskriver metoden att tillverka läkemedelskandidaten ProTrans och
Läs merLäs mer
2022-07-28
NextCell Pharma offentliggör Delårsrapport 3 för 2021/2022
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (NXTCL el. NextCell) publicerar idag Delårsrapport 3 för perioden 1 september 2021 - 31 maj 2022. Rapporten finns att ta del av på bolagets hemsida: https://www.nextcellpharma.com/investerare#finansiella-rapporter. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market
Läs merLäs mer
2022-06-08
Första delen av barndiabetesstudien med NextCells ProTrans är färdigbehandlad
Regulatorisk
Cellterapibolaget NextCell Pharma AB (”NextCell”) meddelar idag att samtliga sex barn i den första delen av studien nu har behandlats med ProTrans. Patienterna kommer att följas under sommaren varefter säkerheten av behandlingen kommer att utvärderas av en oberoende säkerhetskommitté.
Läs merLäs mer
2022-05-31
Europeiska Patentverket ämnar bevilja Patent för Selektionsalgoritmen
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar i dag att det Europeiska Patentverket (EPO) har utfärdat ett förhandsbesked om beviljande av patentet med titeln ”Allogeneic Composition” (publikationsnummer EP3752598). Patentet beskriver metoden att tillverka läkemedelskandidaten ProTrans oc
Läs merLäs mer