Positiv återkoppling gällande den pediatriska planen av EMA

2023-01-18

NextCell PharmaAB (”NextCell”) har lämnat in ett förslag på plan till den Europeiska Läkemedelsmyndighetens pediatriska enhet (PDCO) och har mottagit positiva kommentarer samt rekommendationer för den inskickade pediatriska utvecklingsplan (på engelska pediatric investigational plan (PIP)).

Som tidigare meddelats, har NextCell lämnat in ett förslag på plan till den Europeiska Läkemedelsmyndigheten under kvartal 4 med beskrivning för hur ProTrans ska utvecklas för behandling av barn med typ-1 diabetes. Myndigheten har återkommit med kommentarer och rekommendationer som i huvudsak syftar till att även barn yngre än 7 år ska kunna få behandling i framtiden.

”PDCO har varit väldigt hjälpsamma med utvecklingsplanen och de föreslagna ändringarna stärker vår plan. Vi kommer självklart implementera dessa innan PIP slutligen skickas in för godkännande” säger Mathias Svahn, vd.

En PIP är en utvecklingsplan som syftar till att säkerställa att nödvändiga säkerhets- och effektdata erhålls genom studier på barn, till stöd för godkännandet av ett läkemedel för barn. Alla ansökningar om godkännande för försäljning av nya läkemedel måste innehålla resultaten av studier enligt beskrivningen i en överenskommen PIP.

Endast små ändringar har begärts som syftar till att även yngre åldersgrupper ska kunna behandlas efter ett eventuellt marknadsgodkännande än vad som behandlas i den pågående barnstudien, dvs barn yngre än 7 år. Förändringarna påverkar inte studiedesignen av den planerade fas 3 studien..

Förutom kliniska prövningar omfattar planen också prekliniska studier av biodistribution och toxikologi. NextCell håller på att utvärdera de föreslagna rekommendationerna av PDCO och uppdaterar planen inför ansökan om marknadsgodkännande.


För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta:

Mathias Svahn, CEO
Patrik Fagerholm, CFO

Tel: 08-735 5595
E-mail: info@nextcellpharma.com
Hemsida: www.nextcellpharma.com
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/15255207/
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma


Certified Adviser

FNCA Sweden AB är utsedd Certified Adviser, 08-528 00 399, info@fnca.se.

 

Om NextCell Pharma AB:

NextCell är ett cellterapibolag i klinisk fas II. Bolaget har utvecklat en proprietary och patenterad plattformsteknik för att framställa mesenchymala stamceller anpassade för allogen behandling av olika autoimmuna och immunologiska sjukdomar. Läkemedelkandidaten ProTrans prövas nu för behandling av typ-1-diabetes samt andningskomplikationer orsakade av Sars-CoV-2 infektion. Fokus är att ta ProTrans till ett marknadsgodkännande för typ-1 diabetes via en fas III studie. ProTrans används också i två kliniska Covid-19 studier, i Sverige och Kanada. NextCell arbetar med att färdigställa en egen GMP-facilitet för tillverkning av ProTrans. GMP-faciliteten beräknas vara redo för tillverkning av mindre mängder av ProTrans under 2023. NextCell äger även 8,5% i FamicordTX ett uppstartsbolag inom CAR-T och onkologi , samt 100% av Cellaviva, Skandinaviens största stamcellsbank för familjesparande av stamceller från navelsträngsblod och navelsträngsvävnad med tillstånd från Inspektionen för Vård och Omsorg (IVO).

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2026-01-21
NextCell presenterar strategisk uppdatering om fokuserad marknadsutveckling med Hongkong som port till den kinesiska marknaden
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (“NextCell” eller ”Bolaget”) presenterar idag en uppdatering av bolagets marknadsstrategi, med fokus på att accelerera värdeskapandet genom att vidareutveckla ProTrans™ för vuxna patienter, där bolaget redan har en stark klinisk grund. Samtidigt stärks NextCells globala position som partner till internationella läkemedelsbolag. Strategin bygger vidare på bolagets ursprungliga utvecklingsplan och syftar till att skapa flera parallella och oberoende vägar till långsiktigt värdeskapande.
Läs merLäs mer
2026-01-21
KALLELSE TILL EXTRA BOLAGSTÄMMA I NEXTCELL PHARMA AB (PUBL)
Regulatorisk
Aktieägarna i NextCell Pharma AB (publ), org.nr 556965-8361, ("Bolaget") kallas härmed till extra bolagsstämma tisdag den 10 februari 2026 klockan 10:00 i Novum-huset, våning 6 (hiss E), Hälsovägen 7, Huddinge. Inregistrering till stämman påbörjas klockan 09:30.
Läs merLäs mer
2026-01-21
NextCell beslutar att föreslå riktad nyemission om 15 MSEK
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET "VIKTIG INFORMATION" I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. Styrelsen för NextCell Pharma AB (“NextCell” eller “Bolaget”) har beslutat att vid extra bolagsstämma (”Extra Bolagsstämman”) föreslå beslut att genomföra en riktad nyemission omfattande totalt 15 000 000 aktier till ett antal strategiska investerare till en teckningskurs om 1,00 SEK per aktie (den ”Riktade Emissionen”). Deltagande investerare inkluderar både nya investerare och ett antal större befintliga ägare. Den Extra Bolagsstämman är planerad att hållas tisdagen den 10 februari 2026. Kallelse till den Extra Bolagsstämman kommer att offentliggöras separat.
Läs merLäs mer
2026-01-15
Sexårsdata visar varaktig sjukdomsmodifierande effekt av ProTrans vid typ 1-diabetes
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar idag att uppföljningsdata efter sex år visar att en engångsbehandling med ProTrans ger en långvarig och kliniskt relevant bevaring av endogen insulinproduktion vid nyligen diagnostiserad typ 1-diabetes. ProTrans-behandlade patienter uppvisar fortsatt mätbar stimulerad C-peptid, vilket indikerar en effekt långt bortom det förväntade naturliga sjukdomsförloppet.
Läs merLäs mer
2025-12-09
NextCell i svensk life science-delegation till Hongkong
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") deltar i den svenska life science-delegationen till Hongkong den 10–12 december 2025, arrangerad av Hong Kong Chamber of Commerce in Sweden och Hong Kong Biotechnology Organisation (HKBIO). Delegationen samlar ledande svenska bolag för att fördjupa samarbeten inom forskning, klinisk utveckling, industriell produktion och investeringar i Hongkong och Greater Bay Area (GBA).
Läs merLäs mer
2025-12-02
NextCell inleder samarbete med OptiCell – stärker sin verksamhet inom cellhantering
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") har ingått ett samarbetsavtal med OptiCell Solutions AB ("OptiCell") avseende hantering, infrysning, förvaring och transport av cellprodukter som används för forskning och utveckling. Samarbetet innebär att NextCell kan dra ytterligare nytta av sin befintliga infrastruktur och expertis inom avancerad cellhantering, även utanför de egna kliniska projekten.
Läs merLäs mer
2025-11-20
NextCell Pharma rekryterar Eric Gustafsson som ny CFO
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") meddelar idag att Eric Gustafsson har rekryterats till rollen som Chief Financial Officer (CFO). Med lång erfarenhet av att leda finansiella transformationer och industriella expansionsfaser inom läkemedelsindustrin, tillför Eric både strategisk och operativ kompetens som stärker NextCells fortsatta utveckling.
Läs merLäs mer
2025-11-19
NextCell Pharma företagspresentationer
Regulatorisk
NextCell Pharma ABs ("NextCell" eller "Bolaget") vd Mathias Svahn presenterade vid BioStock Life Science Summit 2025 i Lund den 13 november. Han kommer även att presentera på Redeye Theme: Autoimmune and Inflammatory Diseases, senare idag kl 13:05.
Läs merLäs mer