NextCell presenterar detaljer från den administrativa delgruppsanalysen av ProTrans-Young

2025-04-24

NextCell Pharma ABs ("NextCell" eller "Bolaget") forskningschef, Lindsay Davies, har intervjuats av Flemingsberg Science angående de primära resultaten från den administrativa delgruppsanalysen från den äldre ålderskohorten i den pediatriska studien ProTrans-Young.

Den 7 april 2025 publicerade NextCell Pharma ett pressmeddelande där topline-data från den administrativa analysen av den äldre ålderskohorten i den pediatriska kliniska studien ProTrans-Young presenterades. Studien utvärderar säkerhet och effekt av bolagets cellterapi, ProTrans, i att bevara insulinproduktion hos unga individer som nyligen diagnostiserats med typ 1-diabetes, jämfört med placebo. Den aktuella analysen omfattar de första 30 randomiserade patienterna, alla inkluderade inom sex månader efter diagnos – en gynnsam tidpunkt då mer insulinproduktion normalt finns kvar och kan bevaras.

I sin intervju med Flemingsberg Science diskuterade Dr Davies de uppnådda resultaten och hur bolaget tolkar fynden. "Vi är mycket uppmuntrade av de resultat vi ser. Det är viktigt att komma ihåg syftet med den här studien – att undersöka om det är säkert att behandla barn med ProTrans, och om vi kan ingripa tidigare i sjukdomsförloppet än vad vi hittills har gjort. Vi kan med säkerhet säga att behandlingen är säker för barn, och de tidiga resultaten tyder på att ja, vi kan rikta in oss på sjukdomen i ett tidigare skede än vi tidigare trodde." Lindsay hänvisade till topline-data som visar att inga allvarliga biverkningar rapporterats inom fas I-delen av studien, och att data från den äldre ålderskohorten i fas II redan visar starka trender för att en klinisk effekt är tydlig vad gäller bevarande av insulinproduktion hos individer behandlade med ProTrans.

Hon tillade: ”Det är viktigt att inte direkt jämföra dessa data med vår tidigare studie på vuxna. Vi måste ta hänsyn till att detta är en levande cellterapi som är beroende av en immunmodulerande effekt, vilket påverkas av det behandlade individens immunsystem och biokemi. Intressant nog ser vi redan trender kopplade till kön, där kvinnor visar en 19 % förlust i insulinproduktion med ProTrans-behandling jämfört med 25 % i placebogruppen, och män uppvisar i genomsnitt en 22 % förlust med ProTrans jämfört med 28 % i placebogruppen. Tidigare intervention innebär att det tar längre tid att se den tydliga effekten av behandlingen jämfört med placebo – därför kommer denna studie att pågå i 5 år för att följa sjukdomsutvecklingen. Att redan nu se skillnader och trender är fantastiskt!”

Lindsays intervju med Natasha Bank, klusterchef på Flemingsberg Science, kan ses via följande länk: https://youtu.be/XxUGNZ8pCP4.

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta:

Mathias Svahn, CEO

Patrik Fagerholm, CFO

Tel: 08-735 5595

E-mail: info@nextcellpharma.com

Hemsida: www.nextcellpharma.com

 

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/15255207/

Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma

 

För ytterligare information om Cellaviva, vänligen kontakta:

Sofie Falk Jansson, vd

Tel: 08-735 2010

E-mail: info@cellaviva.se

Hemsida: www.cellaviva.se

 

Facebook: https://www.facebook.com/cellavivasverige

Twitter: https://www.instagram.com/cellaviva/

 

Certified Adviser
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market.
RedEye AB är Certified Adviser. 

Om NextCell Pharma AB:

NextCell är ett cellterapibolag som befinner sig i fas 2-studier med läkemedelskandidaten ProTrans för behandling av typ 1-diabetes. Fokus är att erhålla marknadsgodkännande av ProTrans via en fas 3-studie. Nextcell äger dotterbolaget Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank som är licensierad av Folkhälsomyndigheten (IVO) för att bevara och lagra stamceller från navelsträngsblod och navelsträngsvävnad för familjebruk. NextCell äger även dotterbolaget QVance som kommer att erbjuda kvalitetskontrollanalys för utvecklare av avancerade terapier. Vidare äger NextCell 8,5% i FamicordTX, ett CAR-T-start-up inom onkologi,

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2022-10-27
NextCell Pharma offentliggör Bokslutskommuniké 2021/2022
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (NXTCL el. NextCell) publicerar sin Bokslutskommuniké 2021/2022 för perioden 1 september 2021 - 31 augusti 2022. Rapporten finns att ta del av på bolagets hemsida: https://www.nextcellpharma.com/investerare#finansiella-rapporter. NextCells aktie handlas på Nasdaq First Nort
Läs merLäs mer
2022-10-24
NextCell cellterapi visar på långtidseffekt i två oberoende diabetesstudier ”ProTrans-Repeat” och ”ProTrans-Obs” – direktsänd presentation
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) har utvecklat en proprietary och patenterad plattformsteknik där stamceller kan selekteras fram för allogen behandling av olika specifika sjukdomar. Vd Mathias Svahn kommer att presentera resultaten på torsdag den 27 oktober kl 15:00 som direktsänds vi
Läs merLäs mer
2022-10-20
ProTrans cellterapi ger långvarig terapeutisk effekt på typ-1 diabetes efter endast en behandling
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar idag att patienter som för 3 år sedan behandlats med en dos ProTrans i den placebo kontrollerade fas II studien ProTrans-2 har bibehållit signifikant högre kroppsegen insulinproduktion än patienter som fått placebo, (63% jämfört med 23%) . 3-å
Läs merLäs mer
2022-10-18
ProTrans cellterapi ger behandlingseffekt 3,5 år efter behandling
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar idag att patienter med typ-1 diabetes som genomgår två behandlingar med högdos av ProTrans cellterapi behåller signifikant högre kroppsegen insulinproduktion än patienter som behandlats med låg och medeldos.
Läs merLäs mer
2022-10-11
NextCell publicerar debattartikel med ISCT
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") publicerade förra veckan en debattartikel om partiklar i cell- och genterapiprodukter med International Society for Cell and Gene Therapy's Process Development, Manufacturing and Analytics Committee i tidskriften Cytotherapy.
Läs merLäs mer
2022-09-28
NextCell uppdaterar inför NLS-days
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) ger en statusuppdatering idag på Nordic Life Science days i Malmö. NLS days är Nordens största partnering event inom Life Science där NextCells vd Mathias Svahn kommer att delta i möten samt ge en presentation idag kl 14:12.
Läs merLäs mer
2022-08-25
ProTrans cellterapi kommer beviljas patentskydd i Japan
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar i dag att det Japans Patentverk (JPO) har utfärdat ett förhandsbesked om beviljande av patentet med titeln ”Allogeneic Composition” (publikationsnummer JP2020543858A). Patentet beskriver metoden att tillverka läkemedelskandidaten ProTrans och
Läs merLäs mer
2022-07-28
NextCell Pharma offentliggör Delårsrapport 3 för 2021/2022
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (NXTCL el. NextCell) publicerar idag Delårsrapport 3 för perioden 1 september 2021 - 31 maj 2022. Rapporten finns att ta del av på bolagets hemsida: https://www.nextcellpharma.com/investerare#finansiella-rapporter. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market
Läs merLäs mer