NextCell beslutar att föreslå riktad nyemission om 15 MSEK

2026-01-21

EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET "VIKTIG INFORMATION" I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE.

Styrelsen för NextCell Pharma AB (“NextCell” eller “Bolaget”) har beslutat att vid extra bolagsstämma (”Extra Bolagsstämman”) föreslå beslut att genomföra en riktad nyemission omfattande totalt 15 000 000 aktier till ett antal strategiska investerare till en teckningskurs om 1,00 SEK per aktie (den ”Riktade Emissionen”). Deltagande investerare inkluderar både nya investerare och ett antal större befintliga ägare. Den Extra Bolagsstämman är planerad att hållas tisdagen den 10 februari 2026. Kallelse till den Extra Bolagsstämman kommer att offentliggöras separat.

Den Riktade Emissionen

Styrelsen för NextCell har beslutat att föreslå att Extra Bolagsstämman beslutar om den Riktade Emissionen, omfattande 15 000 000 aktier till en teckningskurs om 1,00 SEK per aktie, genom vilken Bolaget kommer tillföras en bruttolikvid motsvarande 15 MSEK före kostnader hänförliga till transaktionen, vilka är begränsade då den Riktade Emissionen genomförs utan finansiell rådgivare.

Den Riktade Emissionen genomförs i syfte att säkerställa Bolagets finansiering för att uppnå kommande värdedrivande milstolpar och emissionslikviden avses användas för Bolagets fortsatta utveckling av läkemedelskandidaten ProTrans samt till att stärka Bolagets rörelsekapital.

Bland nya investerare återfinns nedan strategiska aktörer med tydligt engagemang för typ-1-diabetes:

  • En mindre europeisk specialistfond med uttalat fokus på typ-1-diabetes och sjukdomsmodifierande terapier
  • Rustan Panday, genom Jehangir AB – Entreprenör, tidig investerare och långvarig styrelseordförande i Storytel
  • Anders Eriksson och Mats Gustafsson – Medgrundare av Stiftelsen för typ-1-diabetesforskning
  • Michaëla Berglund och India von Platen – Investerare med starkt engagemang för typ-1-diabetes
  • Ytterligare ny institutionell investerare, vars namn, liksom specialistfondens, kommer att offentliggöras så snart detta är möjligt i enlighet med respektive investerares interna process

De nya investerarna har tillsammans tecknat aktier för 10 MSEK. Resterande 5 MSEK har tecknats av ett antal större befintliga ägare på samma villkor. När styrelsen sonderade marknaden översteg intresset en emission om 15 MSEK, men styrelsen har valt att hålla fast vid en emissionsstorlek om 15 MSEK vilket diskuterades inför sonderingen. Styrelsens bedömning är att detta ger en väl avvägd balans, Bolaget tillförs nya långsiktiga ägare samtidigt som utspädningen för befintliga aktieägare hålls på en ansvarsfull nivå.

Teckningskursen är baserad på förhandlingar på armlängds avstånd med investerarna med utgångspunkt i den volymviktade genomsnittskursen (VWAP) som betalats för Bolagets aktie på Nasdaq First North Growth Market under de senaste 10–20 handelsdagarna och bedöms därför, med beaktande av den återkoppling Bolaget har fått från investerare, motsvara aktiernas marknadsvärde.

“Vi är glada över att välkomna våra nya ägare. De är erfarna specialister och engagerade investerare inom typ-1-diabetes med djup kunskap om området. Investeringen är en tydlig bekräftelse på potentialen i ProTrans och NextCells position i utvecklingen av nya behandlingar,” säger vd Mathias Svahn.

Skälen till avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt är följande: Bolagets styrelse har gjort en samlad bedömning och noga övervägt möjligheten att anskaffa kapital genom en företrädesemission och gör bedömningen att det för närvarande av flera skäl är fördelaktigare för Bolaget och dess aktieägare att anskaffa kapital genom den Riktade Emissionen. Bolagets styrelse har sonderat marknaden inom ramen för den Riktade Emissionen där kontakt har tagits med potentiella långsiktiga strategiska investerare varav vissa redan var befintliga aktieägare i Bolaget.  Investerarna i den Riktade Emissionen har valts ut på objektiva grunder för att säkerställa att den Riktade Emissionen kan genomföras på förmånliga villkor för Bolaget. En företrädesemission skulle ta väsentligt längre tid att genomföra och medföra en högre risk för en väsentlig negativ påverkan på aktiekursen och genomförande av en riktad nyemission kan ske till lägre kostnader och med mindre komplexitet än en företrädesemission, framförallt med beaktande av storleken på emissionen. Genom den Riktade Emissionen diversifieras och stärks Bolagets aktieägarbas med svenska och internationella långsiktiga investerare och Bolaget säkerställer Bolagets finansiering fram till kommande värdedrivande milstolpar samtidigt som det kan ske med begränsad utspädning för befintliga aktieägare.

För det fall att den Riktade Emissionen beslutas på den Extra Bolagsstämman och genomförs fullt ut, kommer aktiekapitalet i Bolaget att öka med 3 075 000 SEK, från 22 835 556,595 SEK till 25 910 556,595 SEK. Antalet aktier kommer då att öka med 15 000 000, från 111 392 959 till 126 392 959, innebärandes en utspädning om cirka 11,87%.

Röståtaganden och den Extra Bolagsstämman

Den Extra Bolagsstämman är planerad att hållas tisdagen den 10 februari 2026.  Kallelse till den Extra Bolagsstämman kommer offentliggöras genom ett separat pressmeddelande efter detta pressmeddelande. Huvudägare, som tillsammans innehar cirka 40 procent av aktierna och rösterna i NextCell, har uttryckt sin avsikt att rösta för godkännandet av den Riktade Emissionen.

Rådgivare

Advokatfirman Delphi KB har agerat legal rådgivare till Bolaget i samband med den Riktade Emissionen.

Denna information är sådan information som NextCell Pharma AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande onsdagen den 21 januari 2026 klockan 07.45.

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, VD
Eric Gustafsson, Ekonomi- och finansdirektör
Tel: 08-735 5595
E-mail: info@nextcellpharma.com

Hemsidor:
NextCell Pharma AB: www.nextcellpharma.com
Cellaviva Sverige: www.cellaviva.se
Cellaviva Danmark: www.cellaviva.dk
QVance AB: www.qvance.se

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/15255207/
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Certified Adviser
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market.
RedEye AB är
Certified Adviser.
 

Om NextCell Pharma AB
NextCell Pharma är ett kliniskt fasbolag inom cellterapi som utvecklar ProTrans – en patenterad plattform baserad på allogena mesenkymala stromaceller (MSC) från navelsträngsvävnad. Med hjälp av en egenutvecklad urvalsalgoritm levererar ProTrans optimerade cellpreparat anpassade för specifika indikationer. Vid typ 1-diabetes har en enda infusion visat sig kunna bevara insulinproduktionen och bromsa sjukdomsförloppet i minst fem år. En fas III-studie planeras att inledas efter att en kommersiell partner har säkrats. ProTrans utvärderas även för andra autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar. NextCells dotterbolag inkluderar Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank, samt QVance – Nordens första specialiserade leverantör av kvalitetstjänster för utvecklare av avancerade terapier.

Viktig information
Publicering, offentliggörande eller distribution av detta pressmeddelande kan i vissa jurisdiktioner vara föremål för restriktioner enligt lag och personer i de jurisdiktioner där detta pressmeddelande har offentliggjorts eller distribuerats bör informera sig om och följa sådana legala restriktioner. Mottagaren av detta pressmeddelande ansvarar för att använda detta pressmeddelande och informationen häri i enlighet med tillämpliga regler i respektive jurisdiktion.

Detta pressmeddelande är inte ett prospekt enligt betydelsen i förordning (EU) 2017/1129 ("Prospektförordningen") och har inte blivit godkänt av någon regulatorisk myndighet i någon jurisdiktion. NextCell har inte godkänt något erbjudande till allmänheten av aktier eller andra värdepapper i Storbritannien eller något EES-land och inget prospekt har eller kommer att upprättas i samband med den Riktade Emissionen. Inom EES riktas detta meddelande endast till ”kvalificerade investerare” i respektive medlemsstat i den betydelse som avses i Prospektförordningen.

Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om eller inbjudan avseende att förvärva eller teckna värdepapper i USA. Värdepapperna som omnämns häri har inte, och kommer inte, att registreras enligt den vid var tid gällande U.S. Securities Act från 1933 (”Securities Act”), och får inte erbjudas eller säljas i USA utan att de registreras, omfattas av ett undantag från, eller i en transaktion som inte omfattas av registreringskraven enligt Securities Act. Inget offentligt erbjudande avseende sådana värdepapper kommer att genomföras i USA. Informationen i detta pressmeddelande får inte offentliggöras, publiceras, kopieras, reproduceras eller distribueras, direkt eller indirekt, helt eller delvis, i eller till Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, Sydkorea, USA eller någon annan jurisdiktion där sådant offentliggörande, publicering eller distribution av denna information skulle stå i strid med gällande regler eller där en sådan åtgärd är föremål för legala restriktioner eller skulle kräva ytterligare registrering eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Åtgärder i strid med denna anvisning kan utgöra brott mot tillämplig värdepapperslagstiftning.

I Storbritannien distribueras och riktas detta pressmeddelande, och annat material avseende värdepapperen som omnämns häri, endast till, och en investering eller investeringsaktivitet som är hänförlig till detta dokument är endast tillgänglig för och kommer endast att kunna utnyttjas av, ”qualified investors” (i den mening som avses i Storbritanniens version av EU:s prospektförordning (2017/1129/EU) som ingår i Storbritanniens lagstiftning i kraft av European Union (Withdrawal) Act 2018) som (i) har yrkeserfarenhet i frågor som rör investeringar som omfattas av artikel 19(5) i Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005 (i dess ändrade lydelse, ”Förordningen”), ii) är personer som omfattas av artikel 49.2 a-d (”high net worth companies, unincorporated associations etc.”) i Förordningen, iii) befinner sig utanför Storbritannien, eller iv) är personer till vilka en inbjudan eller uppmaning att delta i investeringsverksamhet (i den mening som avses i avsnitt 21 i Financial Services and Markets Act 2000) i samband med utfärdande eller försäljning av värdepapper på annat sätt lagligen kan meddelas eller låta meddela (alla dessa personer kallas tillsammans för ”relevanta personer”). Detta pressmeddelande riktar sig endast till relevanta personer och får inte användas av personer som inte är relevanta personer. Varje investering eller investeringsverksamhet som detta meddelande avser är endast tillgänglig för relevanta personer och kommer endast att genomföras tillsammans med relevanta personer.

Detta pressmeddelande utgör inte en inbjudan att garantera, teckna eller på annat sätt förvärva eller överlåta värdepapper i någon jurisdiktion. Detta pressmeddelande utgör inte en rekommendation för eventuella investerares beslut avseende den Riktade Emissionen. Varje investerare eller potentiell investerare bör genomföra en egen undersökning, analys och utvärdering av verksamheten och informationen som beskrivs i detta meddelande och all offentligt tillgänglig information. Priset och värdet på värdepapperen kan minska såväl som öka. Uppnådda resultat utgör ingen vägledning för framtida resultat. Varken innehållet på Bolagets webbplats eller annan webbplats som är tillgänglig genom hyperlänkar på Bolagets webbplats är inkorporerade i eller utgör del av detta pressmeddelande.

Framåtriktade uttalanden

Detta pressmeddelande innehåller vissa framåtriktade uttalanden som är baserade på osäkerhet, eftersom de avser händelser och beror på omständigheter som kommer att inträffa i framtiden och som, på grund av sin karaktär, kan ha en inverkan på NextCells resultat och finansiella ställning. Sådana framåtriktade uttalanden återspeglar NextCells nuvarande förväntningar och är baserade på den information som för närvarande är tillgänglig. NextCells kan inte ge några garantier för att sådana framåtriktade uttalanden kommer att visa sig vara korrekta. Det finns ett antal faktorer som kan leda till att de faktiska resultaten och utvecklingen skiljer sig väsentligt från vad som uttrycks eller antyds i dessa framåtriktade uttalanden. 

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2018-08-27
Summering av nyttjade teckningsoptioner av styrelseledamöter och ledande befattningshavare i NXTCL
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) meddelar idag att styrelseledamöterna Anders Essen-Möller, Edvard Smith, Hans-Peter Ekre, Niclas Löwgren, VD Mathias Svahn och CFO Leo Groenewegen nyttjat samtliga av sina respektive teckningsoptioner av serie TO 1. Totalt nyttjas 173 430 teckningsoptioner, vilket motsvarar totala investeringar om 867 150 SEK. Totalt motsvarar investeringarna från styrelse och ledning cirka 6 procent av de utestående teckningsoptionerna. Nedan presenteras respektive parts nyttjande av teckningsoptioner av serie TO 1: ·  Mathias Svahn, VD NXTCL, 39 200
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) meddelar idag att styrelseledamöterna Anders Essen-Möller, Edvard Smith, Hans-Peter Ekre, Niclas Löwgren, VD Mathias Svahn och CFO Leo Groenewegen nyttjat samtliga av sina respektive teckningsoptioner av serie TO 1. Totalt nyttjas 173 430 teckningsopt...
Läs merLäs mer
2018-08-23
NextCell Pharma AB:s största aktieägare Diamyd Medical AB nyttjar samtliga innehavda teckningsoptioner av serie TO1
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL” eller ”Bolaget”) meddelar idag att dess största aktieägare, Diamyd Medical AB (”Diamyd”), har meddelat att de kommer att nyttja samtliga av sina 296 800 teckningsoptioner av serie TO1. Nyttjandet kommer att ske under nyttjandeperioden, vilken löper under perioden 23 augusti – 13 september 2018. Nyttjandet innebär en investering om totalt 1 484 000 SEK, motsvarande cirka 10 procent av totalt utestående teckningsoptioner av serie TO1. Diabetesbolaget Diamyd är en av huvudägarna i Bolaget med en ägarandel om cirka 14 procent. Diamyd har utöver sitt
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL” eller ”Bolaget”) meddelar idag att dess största aktieägare, Diamyd Medical AB (”Diamyd”), har meddelat att de kommer att nyttja samtliga av sina 296 800 teckningsoptioner av serie TO1. Nyttjandet kommer att ske under nyttjandeperioden, vilken löper und...
Läs merLäs mer
2018-08-23
Nyttjandeperioden av teckningsoptioner av serie TO 1 inleds idag
Regulatorisk
Idag, den 23 augusti 2018, inleds nyttjandeperioden av de teckningsoptioner av serie TO 1 som emitterades i samband med stamcellsbolaget NextCell Pharma AB:s ("NXTCL") noteringsemission under våren 2017. Nyttjandeperioden pågår till och med den 13 september 2018. Innehavare av teckningsoptioner av serie TO 1 äger rätt att för varje teckningsoption teckna en ny aktie i bolaget till en kurs om 5,00 SEK per aktie. Om samtliga teckningsoptioner av serie TO 1 nyttjas nyemitteras 2 860 940 aktier och NXTCL tillförs cirka 14,3 MSEK före emissionskostnader. Sammanfattande villkor för
Idag, den 23 augusti 2018, inleds nyttjandeperioden av de teckningsoptioner av serie TO 1 som emitterades i samband med stamcellsbolaget NextCell Pharma AB:s ("NXTCL") noteringsemission under våren 2017. Nyttjandeperioden pågår till och med den 13 september 2018. Innehavare av teckningsoptioner a...
Läs merLäs mer
2018-08-17
NextCells partner PBKM nyttjar sina teckningsoptioner av serie TO 1
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) meddelar idag att dess aktieägare och partner Polski Bank Komorek Macierzystych S.A. (”PBKM”) kommer att nyttja samtliga av de 320 000 teckningsoptioner PBKM innehar. Nyttjandet innebär en investering om totalt 1,6 MSEK, motsvarande cirka 11 % av de utestående teckningsoptionerna. Nyttjandeperioden för teckningsoptioner av serie TO 1 löper under perioden 23 augusti – 13 september 2018. PBKM är en av Europas ledande stamcellsaktörer och är även kontrakterade som tillverkare av NXTCLs läkemedelskandidat ProTrans. PBKM är således en viktig
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) meddelar idag att dess aktieägare och partner Polski Bank Komorek Macierzystych S.A. (”PBKM”) kommer att nyttja samtliga av de 320 000 teckningsoptioner PBKM innehar. Nyttjandet innebär en investering om totalt 1,6 MSEK, motsvarande cirka 11 % av de u...
Läs merLäs mer
2018-08-13
Ytterligare en batch ProTrans är frisläppt inför NextCell Pharmas pågående läkemedelsprövning
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) meddelar idag att  ytterligare en batch av ProTrans för kliniskt bruk, är frisläppt. ProTrans tillverkas enligt GMP (Good Manufacturing Practices) och stamcellerna väljs ut med bolagets selektionsalgoritm för att säkerställa kvaliteten. Selektionen utförs av NextCell och den storskaliga tillverkningen görs sedan av leverantören och aktieägaren Polski Bank Komorek Macierzystych S.A. (”PBKM”). Leveransen är avsedd att användas i den andra delen av bolagets pågående fas I/II-studie med ProTrans, vilken avser totalt 15 patienter. Den tredje batchen
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) meddelar idag att  ytterligare en batch av ProTrans för kliniskt bruk, är frisläppt. ProTrans tillverkas enligt GMP (Good Manufacturing Practices) och stamcellerna väljs ut med bolagets selektionsalgoritm för att säkerställa kvaliteten. Selektionen ut...
Läs merLäs mer
2018-08-10
Analyst Group: Aktieanalys på NextCell Pharma - Unikt stamcellsbolag med potential inom flera sjukdomsområden
Regulatorisk
NextCells läkemedelskandidat ProTrans för verkningsområdet diabetes typ 1 är i klinisk fas I/II. ProTrans ämnar att hämma nedbrytandet av insulinproduktion och ge patientens egna insulinproducerande betaceller tid att återskapas för att bromsa eller till och med revertera sjukdomsförloppet. Bolaget väntas kunna presentera studieresultat i slutet av 2019 och därefter fortsätta forskning i egen regi eller genom en utlicensiering. Vid sidan av forskningen driver NextCell stamcellsbanken Cellaviva, vilka genom sitt nya marknadsföringssamarbete väntas utvecklas positivt kommande åren. En rNPV-
NextCells läkemedelskandidat ProTrans för verkningsområdet diabetes typ 1 är i klinisk fas I/II. ProTrans ämnar att hämma nedbrytandet av insulinproduktion och ge patientens egna insulinproducerande betaceller tid att återskapas för att bromsa eller till och med revertera sjukdomsförloppet. Bolag...
Läs merLäs mer
2018-07-31
NextCell Pharma publicerar kvartalsrapport tre 2017/2018
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") publicerar idag bolagets rapport för det tredje kvartalet 2017/2018 (september 2017 - maj 2018). Nio månader (2017-09-01 till 2018-05-31) · Nettoomsättningen uppgick till 527 545 (318 438) SEK. · Resultatet efter finansiella poster uppgick till -10 610 012 (-8 477 749) SEK.                         · Resultatet per aktie* uppgick till -1,25 (-2,89) SEK. · Kassa och bank uppgick till 5 929 492 (6 558 898) SEK. · Soliditeten uppgick till 83,8 (70,4)%. · Nettoomsättningen uppgick till 136 341 (197 846) SEK. · Resultatet efter
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") publicerar idag bolagets rapport för det tredje kvartalet 2017/2018 (september 2017 - maj 2018). Nio månader (2017-09-01 till 2018-05-31) · Nettoomsättningen uppgick till 527 545 (318 438) SEK. · Resultatet efter finansiella poster uppgick till -...
Läs merLäs mer
2018-07-30
NextCell Pharma introducerar sparande av stamceller från vuxna
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) meddelar att bolaget förbereder för sparande av stamceller från fettvävnad och planerar lansering under första halvåret av 2019. Tjänsten innebär en möjlighet för vuxna att spara sina egna stamceller för framtida användning. Stamcellerna samlas in genom fettsugning, renas och processas för att sedan frysas ner i flytande kväve. Satsningen görs mot bakgrund av den snabba utvecklingen av tekniker för differentiering av inducerade pluripotenta stamceller, s.k. iPS-celler, samt regenerering av vävnader för behandling inom ett flertal
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB (”NXTCL”) meddelar att bolaget förbereder för sparande av stamceller från fettvävnad och planerar lansering under första halvåret av 2019. Tjänsten innebär en möjlighet för vuxna att spara sina egna stamceller för framtida användning. Stamcellerna samlas in gen...
Läs merLäs mer