Årsredovisning 2021-2022

2022-11-03

NextCell Pharma AB (”NextCell”) publicerar idag sin Årsredovisning för perioden 1 september 2021 till 31 augusti 2022.

Årsredovisningen bifogas som PDF och finns tillgänglig på bolagets hemsida https://www.nextcellpharma.com/investerare#finansiella-rapporter.

 

 

 

 

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta:

Mathias Svahn, CEO
Patrik Fagerholm, CFO
Tel:08-735 5595

E-mail: info@nextcellpharma.com
Hemsida: www.nextcellpharma.com
 
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/15255207/
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma

 

Certified Adviser
FNCA Sweden AB är utsedd Certified Adviser, 08-528 00 399, info@fnca.se.

 

Om NextCell Pharma AB:

NextCell är ett cellterapibolag i klinisk fas II. Bolaget har utvecklat en proprietary och patenterad plattformsteknik för att framställa mesenchymala stamceller anpassade för allogen behandling av olika autoimmuna och immunologiska sjukdommar. Läkemedelkandidaten ProTrans prövas nu för behandling av typ-1-diabetes samt andningskomplikationer orsakade av Sars-CoV-2 infektion. Fokus är att ta ProTrans till ett marknadsgodkännande för typ-1 diabetes via en fas III studie. ProTrans används också i två kliniska Covid-19 studier, i Sverige och Kanada. NextCell arbetar med att färdigställa en egen GMP-facilitet för tillverkning av ProTrans. GMP-faciliteten beräknas vara redo för tillverkning av mindre mängder av ProTrans under 2023. NextCell äger även 8,5%i FamicordTX ett uppstartsbolag inom CAR-T och onkologi , samt 100% av Cellaviva, Skandinaviens största stamcellsbank för familjesparande av stamceller från navelsträngsblod och navelsträngsvävnad med tillstånd från Inspektionen för Vård och Omsorg (IVO).

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2025-05-20
NextCell meddelar strategiskt samarbete med Fujifilm Irvine Scientific
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (“NextCell” eller “Bolaget”) har ingått ett strategiskt samarbete med Fujifilm Irvine Scientific Inc. för att sammanföra deras kärnkompetenser inom mesenkymala stromaceller (MSC) och råmaterial för life science. Målet med samarbetet är ett helhetserbjudande till forskare, biotech och läkemedelsbolag inom cellterapiområdet – standardiserade MSC-produkter, optimerade cellodling och lösningar för kryopreservation.
Läs merLäs mer
2025-05-19
Eric Strati ansluter till NextCells Board of Advisors för att stödja den kommersiella strategin för ProTrans
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell") har nöjet att meddela att Eric Strati, PharmD, MBA, har utsetts till ny medlem i bolagets expertpanel, Board of Advisors. Tillskottet markerar ett strategiskt steg när bolaget nu går från att vara forskningsfokuserat till att inleda en avgörande fas med målet att utlicensiera och kommersialisera sin ledande cellterapiprodukt, ProTrans, för behandling av typ 1-diabetes.
Läs merLäs mer
2025-05-16
Nyttjandeperioden för NextCell Pharmas teckningsoptioner av serie TO2 inleds idag
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET "VIKTIG INFORMATION" I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. NextCell Pharma AB (“NextCell” eller “Bolaget”) emitterade inom ramen för en företrädesemission av units under det andra kvartalet 2025 totalt 38 711 804 teckningsoptioner av serie TO2 (”Teckningsoptioner”). Nyttjandeperioden för Teckningsoptionerna inleds idag, den 16 maj 2025, och pågår till och med den 30 maj 2025. En (1) Teckningsoption berättigar innehavaren till teckning av en (1) ny aktie i Bolaget. Teckningskursen per aktie som tecknas genom nyttjande av Teckningsoptionerna har fastställts till 1,00 SEK. Vid fullt nyttjande av samtliga Teckningsoptioner tillförs NextCell cirka 38,7 MSEK före emissionskostnader. Likviden från lösen av Teckningsoptionerna är huvudsakligen avsedd att stödja slutförandet av ProTrans-Young och fortsatt klinisk utveckling, affärsutveckling samt regulatoriskt arbete inför framtida marknadsgodkännande.
Läs merLäs mer
2025-05-15
Åttaårige Hugo – en vardag med typ 1-diabetes och deltagande i ProTrans-studien
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell") uppmärksammas i bilagan Framtidens Vård – Fokus Diabetes i Svenska Dagbladet genom en artikel om åttaårige Hugo Wahlbeck, som deltar i den pågående barnstudien med ProTrans – bolagets ledande läkemedelskandidat för behandling av typ 1-diabetes.
Läs merLäs mer
2025-05-07
Studie publicerad i Nature Medicine visar lovande resultat vid Alzheimers sjukdom – stärker utvecklingen av ProTrans hos NextCell
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) uppmärksammar en nyligen publicerad klinisk studie som visar lovande resultat för mesenkymala stromaceller (MSC) vid behandling av mild Alzheimers sjukdom. Resultaten stärker det vetenskapliga underlaget för NextCells läkemedelskandidat ProTrans, som utvecklas för autoimmuna och inflammatoriska sjukdomar. NextCell utvecklar nästa generations MSC-terapier med fokus på selektion och indikationsanpassning med sin patenterade plattformsteknologi.
Läs merLäs mer
2025-04-25
NextCell Pharma offentliggör Delårsrapport 2 för 2024/2025
Regulatorisk
· NextCell Pharma AB (publ) (NXTCL el. NextCell) publicerar sin delårsrapport 2 2024/2025 för perioden 1 december 2024 - 28 februari 2025. Rapporten finns att ta del av på bolagets hemsida: https://www.nextcellpharma.com/investerare#finansiella-rapporter. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market med kortnamn "NXTCL". Belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år. 
Läs merLäs mer
2025-04-24
NextCell presenterar detaljer från den administrativa delgruppsanalysen av ProTrans-Young
Regulatorisk
NextCell Pharma ABs ("NextCell" eller "Bolaget") forskningschef, Lindsay Davies, har intervjuats av Flemingsberg Science angående de primära resultaten från den administrativa delgruppsanalysen från den äldre ålderskohorten i den pediatriska studien ProTrans-Young.
Läs merLäs mer
2025-04-23
NextCell presenterar kvartalsrapport
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") bjuder in investerare, analytiker och media till en investerarpresentation i samband med publiceringen av bolagets andra delårsrapport för räkenskapsåret 2024/2025, torsdagen den 25 april 2025.
Läs merLäs mer